Истраживање професора који је досад погодио све о вирусу: Ево за колико је сада корона заразнија!
Почела је сезона грејања и у ваздух се испушта већа количина угљен-моноксида, што слаби имунитет људи
Професор Петар Кочовић и његов тим непогрешиво су математичким методама предвидели токове епидемије коронавируса, не само у Србији већ широм планете.
БРОЈ РАСТЕ ИЗ ДАНА У ДАН: Важно је да избегнемо АМБИС, чланови Кризног штаба изнели фрапантне податке
КАКО БИ САДА ИЗГЛЕДАО ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС? Откривено шта би у овом тренутку био НАЈВЕЋИ ПОРАЗ за Србију
ПОЧИЊЕ СТРОГО КАЖЊАВАЊЕ! Онима који не поштују епидемиолошке мере следе ДРАКОНСКЕ КАЗНЕ
Сада су истраживали зашто је број заражених толико већи у односу на други талас и утврдили да је вирус 51 одсто заразнији него током лета. Разлог: почела је сезона грејања и у ваздух се испушта већа количина угљен-моноксида, што слаби имунитет људи. То пођеднако важи и за Србију и за друге европске земље.
- Чим је почела грејна сезона примећено је да имунитет људи слаби због окружења, односно испуштања угљен-моноксида у атмосферу. То се аутоматски одразило на број новозаражених и ово би могао да буде разлог наглог скока инфицираних, не само код нас већ и у осталим европским земљама - објашњава професор Кочовић.
И Звездара ковд болница
КБЦ Звездара у Београду од недеље, најкасније од понедељка, поново улази у КОВИД систем, рекао је јуче државни секретар Министарства здравља Берислав Векић. Каже и да ће КБЦ Земун, која је од јуче трећи пут у КОВИД систему, и КБЦ "Драгиша Мишовић" примати и КОВИД и остале пацијенте.
Он подсећа да је са хладним јесењим данима дошло и до смањена сунчаних дана и УВ зрачења, што у комбинацији с већим загађењем ваздуха даје и већи број заражених.
- Србија, која се тренутно налази у трећем таласу епидемије, у последња три-четири дана имала је нагли скок броја оболелих. Како смо утврдили, овај трећи талас је 51 одсто јачи у односу на други талас короне, који смо имали летос - појашњава професор Кочовић.
С друге стране, како истиче стручњак, примећено је да, иако је стопа заразности вируса нагло повећана и константно расте, смањен је број смртних случајева.
- У односу, рецимо, на 21. јул, када смо имали висок степен фаталних исхода пацијената оболелих од короне, тај број је сада мањи. Ипак, иако је Србија у овом тренутку и даље међу бољима у Европи, а наши бројеви повољнији, не треба заборавити да уз нагло повећање броја новозаражених долази и до бржег попуњавања болничких капацитета, што представља озбиљан проблем за медицински сектор. Не само да неће бити места у болницама већ, ако се настави овај тренд, неће моћи да се хоспитализују пацијенти с осталим озбиљним здравственим проблемима - закључује Кочовић.
Кон: Пад бројки тек половином децембра
Епидемиолог Предраг Кон оценио је да се Србија тренутно налази у првој седмици успона, што ће бити случај и следеће недеље, а може да се деси и да раст захвати трећу недељу.
- Онда може да дође до заравњења, а спуштање се може очекивати за неких пет седмица од сада, половином децембра, али ако поштујемо препоручене мере - поручује др Кон.