IZGLEDA IMPOZANTNO ČAK I IZDALEKA: Šta sve krije "Palata Srbija" unutar svojih zidina (VIDEO)
Izaziva oduševljenje svih koji prođu pored nje.
Da li šetaju pored nje ili je posmatraju tokom vožnje iz kola, u svakom slučaju nema osobe koja se ne oduševi veličinom i arhitekturom ove građevine od 65.000 kvadrata koja ulepšava Novi Beograd.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/03/bombardovanje.jpg?itok=JOpxuOd_)
IZDANJE KOJE NIKAD NIJE IZAŠLO! Dok su u štampariji slagali ove redove, Hitlerovi piloti startovali su motore bombardera
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/03/profimedia-0018022167.jpg?itok=itSk3ix3)
USPON I PAD "PORODICE": Sve je počelo čuvenim Slobinim govorom na Gazimestanu - gde su završili posle 5.oktobra? (FOTO/VIDEO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/27/pavle_k.jpg?itok=kP-sGoOc)
SUSRET KOJI MU SRBI NISU OPROSTILI! Evo šta je knez Pavle rekao o Hitleru nakon što ga je upoznao
Palata Federacije, poznata po nazivima Palata Srbije i Zgrada Saveznog izvršnog veća (SIV i SIV 1) je administrativna zgrada na Novom Beogradu nalazi se u Bloku 13 između Bulevara Mihajla Pupina i Bulevara Nikole Tesle.
U ovoj neverovatnoj zgradi koja je najveće arhitektonsko čudo u zemlji i u kojoj i danas sve odiše istorijom, održana je prva konferencija Pokreta nesvrstanih.
Zgrada je podignuta 1959. za potrebe tadašnje Vlade SFRJ (Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije), a njen veličanstven izgled i danas simboliše moć koju je imala Jugoslavija kao vodilja Pokreta nesvrstanih i novog komunističkog poretka.
ZANIMLJIVOSTI:
- 11,3 milijarde dinara uloženo u izgradnju
- septembra 1961. ovde je održana prva konferencija Pokreta nesvrstanih zemalja
- 5 spratova ima Palata i ukupno 65.000 kvadrata
- 40.000 kvadrata čine hodnici i sale
- 744 kancelarije se nalazi unutar zdanja
- 13 sala za konferencije
- 6 salona nazvanih po bivšim republikama SFRJ
- 3 dvorane ima u Palati
ZADRŽALA SVOJ PRVOBITNI IZGLED
U Palati se gotovo ništa nije promenilo još od vremena Tita i Jugoslavije. Zgrada je projektovana u obliku slova "H" i obuhvata površinu od 5.500 kvadrata. Od 65.000 kvadrata za kancelarijski prostor upotrebljiva samo četvrtina, a ostalo otpada na ogromne hodnike, salone i centralni protokolarni deo za prijeme.
Ispred srednjeg krila, nalazi se niži deo pokriven staklenom kupolom u kome je svečana dvorana (Sala Jugoslavija) koja može da primi 2.000 zvanica. Objekat sadrži 744 kancelarije (svaka zauzima oko 30 kvadrata), 13 sala za konferencije, šest salona, tri dvorane i dve garaže.
Sve što se nalazi unutra je tu, nameštaj, stolarija, tepisi, klimatizacija - sve odiše istorijom i ostavlja bez daha svakoga ko ovde kroči.
U izgradnju je uloženo 11,3 milijarde dinara, što je i danas prilično ogromna svota - čak 96 miliona evra).
Već pri samom ulasku u zgradu nailazi se na stepenište koje je neverovatno lepog izgleda i vodi do centralnog foajea i mozaika "Sutjeska", grandioznih dimenzija od 90 kvadrata, na kojima je prikazana jedna od najznačajnijih bitaka Narodno-oslobodilačke borbe.
Iz centralnog foajea ulazi se u čuvenih šest salona, koji simbolično predstavljaju nekadašnje jugoslovenske republike - Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju, Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju i Crnu Goru. Makedonski je prvi.
Njegovo uređenje može se opisati kao najtradicionalnije. Glavni deo nameštaja sastoji se iz centralnog stola i polukružne garniture, sofri i klupa za sedenje inspirisanih tradicionalnim makedonskim pokućstvom.
Tito im i danas zadaje zadatke
Fontana na platou ispred Palate najveća je na teritoriji bivše Jugoslavije i u ovom delu Evrope. Srpski zvaničnici i danas pored nje dočekuju šefove drugih država i vlada.
Zanimljivo je da se ispod fontane nalazi velika soba sa mašinama koje upravljaju ovim sistemom, a majstori ni danas, posle brojnih pokušaja, ne mogu do kraja da protumače kako one funkcionišu. Ili što bi zaposleni u SIV rekli: "Tile nam i danas zadaje zadatke."
NAZIV
Zgrada je po izgradnji dobila ime Palata Federacije, ali je kolokvijalno, čak povremeno i u zvaničnoj upotrebi, nazivana SIV i, posle izgradnje zgrada SIV 2 i SIV 3, SIV 1. Posle raspada SFRJ, korišćen je samo naziv Palata Federacije, a po otcepljenju Crne Gore 2006, zgrada je dobila nezvaničan naziv Palata Srbije/Palata Srbija, ali zvanično nikada nije preimenovana.