ИЗГЛЕДА ИМПОЗАНТНО ЧАК И ИЗДАЛЕКА: Шта све крије "Палата Србија" унутар својих зидина (ВИДЕО)
Изазива одушевљење свих који прођу поред ње.
Да ли шетају поред ње или је посматрају током вожње из кола, у сваком случају нема особе која се не одушеви величином и архитектуром ове грађевине од 65.000 квадрата која улепшава Нови Београд.
ИЗДАЊЕ КОЈЕ НИКАД НИЈЕ ИЗАШЛО! Док су у штампарији слагали ове редове, Хитлерови пилоти стартовали су моторе бомбардера
УСПОН И ПАД "ПОРОДИЦЕ": Све је почело чувеним Слобиним говором на Газиместану - где су завршили после 5.октобра? (ФОТО/ВИДЕО)
СУСРЕТ КОЈИ МУ СРБИ НИСУ ОПРОСТИЛИ! Ево шта је кнез Павле рекао о Хитлеру након што га је упознао
Палата Федерације, позната по називима Палата Србије и Зграда Савезног извршног већа (СИВ и СИВ 1) је административна зграда на Новом Београду налази се у Блоку 13 између Булевара Михајла Пупина и Булевара Николе Тесле.
У овој невероватној згради која је највеће архитектонско чудо у земљи и у којој и данас све одише историјом, одржана је прва конференција Покрета несврстаних.
Зграда је подигнута 1959. за потребе тадашње Владе СФРЈ (Социјалистичке Федеративне Републике Југославије), а њен величанствен изглед и данас симболише моћ коју је имала Југославија као водиља Покрета несврстаних и новог комунистичког поретка.
ЗАНИМЉИВОСТИ:
- 11,3 милијарде динара уложено у изградњу
- септембра 1961. овде је одржана прва конференција Покрета несврстаних земаља
- 5 спратова има Палата и укупно 65.000 квадрата
- 40.000 квадрата чине ходници и сале
- 744 канцеларије се налази унутар здања
- 13 сала за конференције
- 6 салона названих по бившим републикама СФРЈ
- 3 дворане има у Палати
ЗАДРЖАЛА СВОЈ ПРВОБИТНИ ИЗГЛЕД
У Палати се готово ништа није променило још од времена Тита и Југославије. Зграда је пројектована у облику слова "Х" и обухвата површину од 5.500 квадрата. Од 65.000 квадрата за канцеларијски простор употребљива само четвртина, а остало отпада на огромне ходнике, салоне и централни протоколарни део за пријеме.
Испред средњег крила, налази се нижи део покривен стакленом куполом у коме је свечана дворана (Сала Југославија) која може да прими 2.000 званица. Објекат садржи 744 канцеларије (свака заузима око 30 квадрата), 13 сала за конференције, шест салона, три дворане и две гараже.
Све што се налази унутра је ту, намештај, столарија, теписи, климатизација - све одише историјом и оставља без даха свакога ко овде крочи.
У изградњу је уложено 11,3 милијарде динара, што је и данас прилично огромна свота - чак 96 милиона евра).
Већ при самом уласку у зграду наилази се на степениште које је невероватно лепог изгледа и води до централног фоајеа и мозаика "Сутјеска", грандиозних димензија од 90 квадрата, на којима је приказана једна од најзначајнијих битака Народно-ослободилачке борбе.
Из централног фоајеа улази се у чувених шест салона, који симболично представљају некадашње југословенске републике - Босну и Херцеговину, Македонију, Србију, Хрватску, Словенију и Црну Гору. Македонски је први.
Његово уређење може се описати као најтрадиционалније. Главни део намештаја састоји се из централног стола и полукружне гарнитуре, софри и клупа за седење инспирисаних традиционалним македонским покућством.
Тито им и данас задаје задатке
Фонтана на платоу испред Палате највећа је на територији бивше Југославије и у овом делу Европе. Српски званичници и данас поред ње дочекују шефове других држава и влада.
Занимљиво је да се испод фонтане налази велика соба са машинама које управљају овим системом, а мајстори ни данас, после бројних покушаја, не могу до краја да протумаче како оне функционишу. Или што би запослени у СИВ рекли: "Тиле нам и данас задаје задатке."
НАЗИВ
Зграда је по изградњи добила име Палата Федерације, али је колоквијално, чак повремено и у званичној употреби, називана СИВ и, после изградње зграда СИВ 2 и СИВ 3, СИВ 1. После распада СФРЈ, коришћен је само назив Палата Федерације, а по отцепљењу Црне Горе 2006, зграда је добила незваничан назив Палата Србије/Палата Србија, али званично никада није преименована.