KAKO JE KEKA ŠIRIO BIZNIS: Droga, nekretnine, fudbaleri i JEDAN TRAKTOR?
Dragan Stojanović Keka (42) je slobodan čovek jer je u Srbiji zastarila optužnica za tešku krađu - jedina koju je imao u Srbiji, iako je povezivan sa likvidacijama i švercom droge. Sada, kada protiv njega nema sudskog postupka, moguće je da se Keka, nakon deset godina, vrati u Srbiju.
Kekina kriminalna grupa je osnovana 90-ih godina, a uslov da neko uđe u nju bio je da su članovi dosad već izvršili neko ubistvo ili pokušali nekog da ubiju. Članovi grupe nisu prezali ni od silovanja, razbojništava, iznude, ucena, nasilja, krađa automobila i trgovine drogom. Što su bili brutalniji u zločinu, tako im je rastao ugled u klanu. I sam vođa je sumnjičen za ubistvo Gorana Sibinovića, ali nije bilo dokaza za prijavu, a kamoli optužnicu.
Grupa je zarađivala dosta, a Stojanović je deo zarade rešio da ubaci u legalne tokove, tako što je pare prao kroz gradnju u prestonici. I dobit se samo povećavala.
ISTRAGA O UBISTVU PEVAČICE: Muž Zoran kaže da nisu ponovo saslušani, otkriva RAZLOG POSETE POLICIJI
To mu, međutim, nije bilo dovoljno pa je biznis proširio i na fudbalere. Bio je menadžer iz senke, njegovog imena nigde nije bilo u papirima, ali je rukovodio transferima fudbalera Crvene zvezde, ali i najljućeg rivala, posebno prve decenije ovog veka. Još se u sportskim, ali i policijskim krugovima priča kako je Keka svojevremeno jednog fudbalera crveno-belih, koji je kasnije postao i reprezentativac, uzeo pod svoje tako što je njegovom ocu kupio traktor. Svim tim mladim fudbalerima Stojanović je pružao ono što klub nije mogao: život na visokoj nozi, veze sa atraktivnim devojkama, skupe automobile. Zauzvrat najveći deo kolača kada su odlazili u inostrane klubove, uzimao je on. Osim fudbalera, pod patronatom je imao i neke pevače, koji su zapali u velike dugove, mahim zbog kocke, pa im je Keka pružio novčanu "pomoć".
Sa time je nastavio i posle odlaska iz Srbije, nakon ubistva Gorana Mijatovića Mite, vođe bežanijskog klana, 5. oktobra 2006. godine. Iako se verovalo da iza te likvidacije stoji Stojanović i njegova kriminalna organizacija, to nije bilo moguće dokazati. Čak ni saznanje daje vođu "bežanijaca" ubio Slaviša Bilinac, državljanin BiH, nije pomoglo da se prikupe dokazi protiv Stojanovića, jer glavnoosumnjičeni za ubistvo Mijatovića nije uhapšen, i njegova sudbina do danas nije poznata, mada se veruje da je ubijen.
Likvidacije Kekinih saradnika
Januar 2015: Ubijen je Miloš Milovanović.
Maj 2013: Ubijen je Nemanja Loncović, vlasnik restorana "Hacijenda Rodizio" u Beogradu, takođe blizak saradnik Stojanovića.
April 2013: Ubijen je Miloš Ljubenović, Kekin čovek zadužen za pranje novca.
April 2012: Ubijen je Vujadin Pejanović (34) - Vule Balavi, za koga se verovalo da je rukovodio Kekinim poslovima u Srbiji.
Stojanović se posle ubistva Mijatovića sklonio u Južnu Ameriku, gde je imao saradnike od kojih je nabavljao kokain, i sa njima organizovao krijumčarenje i prodaju. Ni udaljenost od rodnog grada nije doprinela tome da Kekin uticaj oslabi u Srbiji. Posle njegovog odlaska iz Srbije, pominjalo se da su on i njegova grupa planirali ubistvo tadašnjeg minista policije Dragana Jočića i direktora policije Milorada Veljovića. Čak je uhapšen njegov saradnik Ivan Borovčanin, međutim, nije optužen.
Keka se vezuje i za navijalke nemire u Đenovi, kada je u oktobru 2010. prekinuta utakcima Italija - Srbija u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. Glavni akter je bio Ivan Bogdanov, ali je navodno Keka rukovodio divljanjem srpskih navijača, i to zbog prelaska golmana Vladimira Stojkovića u Partizan. Ni za to nije bilo dokaza, ali je golman Stojković posle Đenove dobio policijsko obezbeđenje.
NIŠ NA NOGAMA ZBOG NESTALOG DEČAKA! Porodica očajna: "Možda su ga već odveli preko granice!"
Ubrzo, u maju 2011. Stojanović je opet bio u centru pažnje kada je u Brazilu uhapšena grupa Srba, osumnjičena za trgovinu drogom. Iako je odmah saopšteno da je među uhapšenima i Keka, ubrzo je to demantovano. Upravo je taj demanti razlog za sumnju da je Stojanović potplatio i tamošnju vlast i izvukao se od krivičnog gonjenja i zatvora.
Pričalo se da je Stojanović i u Brazilu postao biznismen koji ulaže u gradnju. Za to vreme, u Beogradu je ubijeno nekoliko njegovih saradnika, ali to nije obezglavilo grupu koja je nastavila sa starim poslovma.