KAKO PREPOZNATI NAJZDRAVIJI MED - BOJA JE NAJVAŽNIJA? Dr Perišić otkrio i KAKO uzimati med, a da nije na KAŠIČICU
Koji je najzdraviji med i kako ga prepoznati otkriva gastroenterolog.
Gastroenterolog prof. dr Vojislav Perišić pričao je o medu, njegovom uticaju na zdravlje i pravilnom uzimanju.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/15/vremenska_prognoza.jpg?itok=E89_Ax9l)
VEDRO I TOPLO JUTRO U SRBIJI: Vraća se leto, polako, ali sigurno - poznato kakvo nas vreme očekuje do kraja nedelje
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/06/240919879_4020541464735033_1913185843705369288_n.jpg?itok=bfidhERl)
NA KAJMAKČALANU, PUTEVIMA SRPSKE VOJSKE: Veličanstveni planinski venac omeđen srpskim grobljima i krajputašima
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/02/korona_virus5.jpg?itok=7d7aCtR8)
"DUGI KOVID" OPASNIJI OD SAMOG ZARAŽAVANJA: Dr Zdravković objašnjava - oko 40 odsto pacijenata ima trajne posledice
Med se, rekao je doktor, ne uzima samo "na kašičicu" već ima i jedan drugi način upotrebe. Gastroenterolog koji je ranije šokirao izjavom o opasnoj vodi sada je objasnio koji je najzdraviji med.
- Što je med tamniji, to je bolji! Ta boja znači da je pčela išla po livadskom cveću, celog leta uzimala sve najbolje od polena. Svetliji med, kao lipov, on baš i nije prvog kvaliteta u zdravstvenom smislu. Ne može on da škodi, taman posla, ali lipov je duplo jeftiniji, a ovaj od trave je duplo skuplji - rekao je on.
Šta znači kada se med ušećeri i da li je tada bezbedan za jelo? O falsifikovanom medu slušamo mnogo, i dalje ga ima na tržištu, a doktor navodi da ga jedna stvar "odaje".
- Kad su samo sitni kristali na korici i površini meda u tegli, to je dobro, čuvaju ga od kontaminacije. U tom smislu ako su sitne gromuljice, to su kristali glukoze i fruktoze, sprečavaju da bakterije prodru i razmnožavaju se. Kad su krupni, onda je to med sa šećerom - kazao je gastroenterolog.
Pravi med nikada ne može da se pokvari, istakao je on i objasnio da je čist med antiseptik u koji bakterije ne mogu da prodru, pa samim time ne može ni da "propadne".
- Med je sterilan, moj prvi susret s medom kao lekovitim sredstvom koje se ne uzima na usta bilo je u jednoj bolnici. Ležala je popadija, otvorenu ranu je imala zbog proširenih vena, a njen lekar podigne kompresu i pokaže mi, rana namazana medom. Rane bolje zarastaju od meda, on je antiseptik - rekao je on i dodao da "samo hrabri hirurzi" smeju to da kažu svojim pacijentima.