"Lična karta" prelepe srpske varoši: Zavičajni muzej u Knjaževcu otkriva lepote Srbije od najranijeg doba do danas (FOTO/VIDEO)
Zavičajni muzej Knjaževac osnovan je sa ciljem da sakuplja, čuva, naučno obrađuje i prezentuje kulturnu baštinu knjaževačkog kraja.
Kažu da je istorija učiteljica života, ogledalo jedne prošlosti, rađanje jednog naroda njegove tradicije, kulture, napretka, razvoja i promena kroz vreme koje čini društvo baš onakvim kakvim danas jeste.
Istorija je važan segment svakog društva, segment pomoću kog pamtimo, čuvamo i štitimo naše korene, naše odrastanje i pomoću kog imamo mogućnosti da saznamo i otkrijemo nešto što nismo znali. Vidimo lepote o kojima smo možda čitali i čuli i svedočimo o mnogobrojnim uspesima naše zemlje kroz vekove. Niko bolje ne čuva srce prave istorije i svedočenja jednog narod od samih muzeja.
Jedan baš takav, veliki, lep, sa obiljem predmeta i tragova prošlih vremena o kojima sa ponosom govorimo nalazi se u Knjaževcu. Samu srž naše slavne istorije čuva jedan od najlepših muzeja u Srbiji - Zavičajni muzej u Knjaževcu.
Dva ključna projekta pred Novim Sadom: Ekološka borba doneće zeleniju budućnost građanima (FOTO/VIDEO)
Vožnja pored Begeja, ali i gradskim ulicama: Zrenjanincima obezbeđena subvencija, ali i ekološkiji transport (FOTO)
Za zelene oaze kojima će se diviti turisti: U ovom gradu na Begeju sve je spremno da ozeleni (VIDEO/FOTO)
Zavičajni muzej Knjaževac osnovan je sa ciljem da sakuplja, čuva, naučno obrađuje i prezentuje kulturnu baštinu knjaževačkog kraja.
Zavičajni muzej Knjaževac, kao jedinstvena lična karta grada, predstavlja regionalni muzejski istraživački centar sa modernizovanom programskom šemom koja po sadržaju i temama prevazilazi lokalne i regionalne okvire sa povećanom obrazovnom i promotivnom ulogom.
Svojim radom, Zavičajni muzej Knjaževac, doprinosi razvoju zajednice kroz jačanje svesti o značaju očuvanja kulture, istorije, bogate i raznolike tradicije i stvaranje jedinstvenog doživljaja i specifične kulturno-turističke ponude.
Osnivanje muzeja
Na inicijativu učitelja Nikole Micića Lande, 1970. godine Knjaževac dobija istorijsko-muzejsku zbirku osnovanu pri Matičnoj biblioteci, a od 1971. grad preuzima brigu o starinama i predmetima sa obližnjih lokaliteta. Muzejska zbirka nalazila se u prostorijama Matične biblioteke na Trgu oslobođenja br. 19 sve do 1975. godine kada je, nakon sistematskih arheoloških istraživanja na lokalitetu Timacum Minus u selu Ravna, otvorena stalna muzejska postavka u zgradi u Karađorđevoj ulici. Od 1971. godine za potrebe čuvanja muzejskih predmeta oslobođen je jedan deo objekta u Karađorđevoj 15. Iste godine rukovodstvo nad muzejskom zbirkom preuzeo je profesor istorije Tomislav Janaćković. Muzejska zbirka je u ovom prostoru i zvanično otvorena za javnost 25. novembra 1975. godine.
Kao samostalna ustanova kulture počinje da radi 1980. godine pod nazivom Zavičajni muzej Knjaževac. 1982. godine obezbeđen je objekat za potrebe muzeja, a nakon istraživanja praistorijskih nalazišta Škodrino polje i Baranica, koje je iste godine organizovao Centar za arheološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu zbirka je dopunjena, te od 1985. dobija novi izgled.
U toku nekoliko decenija predanog rada Zavičajni muzej Knjaževac postaje kompleksna celina u čijem su sastavu odeljenja za arheologiju, etnologiju, kulturnu istoriju i istoriju umetnosti, konzervaciju, fotodokumentaciju kao i vodička služba, tj. matična zgrada Zavičajnog muzeja, Muzej grada u Kući Ace Stanojevića i Arheo-etno park sa lapidarijumom u Ravni.
Više o samom značaju Zavičajnog muzeja, zašto ga treba posetiti i šta je to po čemu se ovaj muzej izdvaja od ostalih govorila je viši kustos muzeja Milena Milošević Micić koja na samom početku razgovora ističe da je sama matična zgrada, kao prvi od tri objekta koja spadaju u okvir Zavičajnog muzeja, spomenik kulture u kojoj je živela porodica Sibinović koja je izgrađena početkom 20. veka, a zbog svojih arhitektonskih karakteristika zaštićena je kao kulturno dobro.
- Drugi objekat je muzej grada u kući Ace Stanojevića u Njegoševoj ulici u Knjaževcu koji sam po sebi predstavlja jedan specifičan prostor. Treći je muzej na otvorenom odnosno Arheo-etno park Ravna koji je nadomak arheološkog nalazišta Timaku minus koji predstavlja jednu atraktivnu destinaciju, lokaciju koja privlači brojne turiste - objašnjava viši kustos Zavičajnog muzeja i dodaje da ne privlači samo turiste već i istraživače i na taj način pruža mogućnost za različite programe.
Kada je reč o Zavičajnom muzeju, odnosno glavnoj matičnoj zgradi, ona je, pored administracije, od izuzetnog značaja jer se u njoj nalaze, u najvećoj meri i delovi stalne postavke muzeja
- Kroz levo i desno krilo zgrade tematski i hronološki prikazani su delovi delimično bogate zbirke u muzeju od praistorije pa sve do današnjeg dana, odnosno do pedesetih godina 20. veka kroz predmete koji su iz etnološke zbirke, arheološke, zbirke primenjene umetnosti i kulturne istorije - objašnjava viši kustos i dodaje:
- Sa druge strane, postoji i galerija muzeja u kojoj se organizuju različiti programi, različite muzejske, gostujuće ili likovne izložbe i naravno, tu je i prekrasno dvorište u kojem organizujemo različite programe poput književnih večeri, promocija, obrazovne programe za građanstvo, modne revije, večeri muzike... Nešto što svakako spada u onaj deo kulturnog i društvenog života naše varoši - rekla je Milena Milošević Micić.
Kao glavni cilj muzeja jeste to da bude pristupačan za sve uz inkluziju svih članova društva, ali i digitalizacija.
- Imamo programe koji su posebno namenjeni za osobe sa invaliditetom, ali kada je nešto takvog tipa, ono je, naravno, preporučljivo i za sve druge kategorije i posetioce. Mi smo kao muzej do sada napravili šest besplatnih android aplikacija. Trudimo se da budemo otvoreni i za nove tehnologije i sadržaje i mislim da zapravo na taj način privlačimo i savremenu, mladu publiku, one kategorije do kojih se danas teže dolazi, pa tako postoje različiti vodiči, vodiči na znakovnom jeziku, vodiči kroz nekoliko jezika, čak i na pismu za slepe i te aplikacije su delom u vezi sa našim obrazovnim programom, a delom se bave isključivo arheološkim nalazištem Timakum minus ili starim Knjaževcem - objašnjava Milena Milošević Micić i dodaje da se posetioci mogu na pet jezika upoznati sa starom varoškom kulturom, arhitekturom grada koji je jedan od najstarijih varoši prvi put pomenut u 15. veku, a koji je u 19. veku bio jedno izuzetno važno mesto, ne samo u Timočkoj krajni nego i u Srbiji.
Viši kustos Zavičajnog muzeja u Knjaževcu Milena Milošević Micić dodaje da se puno toga može reći i ispričati o samom muzeju i zato ova zgrada predstavlja ličnu kartu Knjaževca.
- Ljudi koji dođu u Knjaževac ovde mogu dobiti jednu sveobuhvatnu priču o tome kakva je varoš Knjaževac bio, kakav se život vodio, kakva su bila društveno-kulturna dešavanja i naravno, da se upoznaju sa različitim nalazima iz različitih perioda - rekla je za kraj Milena Milošević Micić.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Knjaževca. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.