KORONA U SRBIJI NE JENJAVA: Detaljan spisak kritičnih opština, epidemiolozi upozoravaju na oštrije mere
Opet skok obolelih - 152 novozaražena u Srbiji juče, u Trsteniku "Konov koeficijent" čak 55,5 odsto, dok je u Kragujevcu svaki peti testirani pozitivan.
U poslednjih nedelju dana više od pola svih novoobolelih od kovida 19 bilo je u Beogradu, a slede ga Kragujevac, Niš, Vranje i Novi Sad, dok je poslednjih dana primetan povećan broj inficiranih u Trsteniku, Kraljevu i Merošini. Sa 67 pozitivnih, koliko je bilo pre dva dana, juče je broj dupliran, pa ih je 152. Ako se ovakav trend nastavi, epidemiolozi najavljuju uvođenje novih restrikivinh mera, poput onlajn nastave, dodatnog skraćenja rada ugostiteljskih objekata i smanjivanje okupljanja sa 30 osoba na pet.
ŠTA JE VIŠAK SMRTNOSTI I KAKO SE DO NJEGA DOLAZI? Stručnjaci otkrili iz kog razloga imamo nepoklapanja brojeva
USPORILI SMO EPIDEMIJU! Ohrabrujuće vesti: Najnovija prognoza dr Kona će obradovati naše građane
JUTRO BEZ KIŠE, ISKORISTITE SUNČANU SREDU: Narednih dana temperatura ispod proseka za ovo doba godine
Nalog kriznog štaba
Od 7.177 testiranih za 24 sata, juče su bila 152 pozitivna, a dve osobe su preminule. Beograd je i dalje na prvom mestu - 57 novozaraženih, sledi Kragujevac, gde je takozvani Konov koeficijent, odnosno procenat pozitivnih od broja testiranih, 18,9 odsto, jer je od 90 testiranih čak 17 pozitivnih. Ali apsolutni šampion u "Konovom koeficijentu" je Trstenik - 55,5 odsto. Od devet testiranih, čak pet pozitivnih!
- U Kragujevcu je juče bilo 17 pozitivnih od 90 testiranih, što je svaki peti. Situacija u Trsteniku se ne smiruje, bilo je pet pozitivnih od devet testiranih. Merošina takođe zabrinjava, jer već nekoliko dana ima po dvoje-troje zaraženo. Krizni štab je lokalnim štabovima predložio da analiziraju stanje i uvedu vanrednu situaciju ukoliko je to potrebno - saznaje se od izvora, koji navode da je u Vranju i Kruševcu po šest novozaraženih, u Nišu pet i Kraljevu četvoro.
Podaci od juče se poklapaju i sa nedeljnim presekom Ministarstva zdravlja od 7. do 13. oktobra, gde je čak 51,33 odsto novoobolelih bilo u Beogradu, u Kragujevcu 5,54, a Nišu 3,77 odsto.
Epidemiolog i član kriznog štaba Branislav Tiodorović izjavio je da je treći talas korone uveliko u toku i ako se ne budemo urazumili, za dve nedelje ćemo imati više od 500 obolelih dnevno, kada je moguće da više ne bude nastave u školama i na fakultetima, već isključivo onlajn.
Policijski čas
- Geografskom distribucijom broja pozitivnih videće se gde je žarište, pa ako bude trebalo, i pojedini delovi grada biće zatvoreni ili deo grada neće u potpunosti funkcionisati. Ne treba uvoditi policijski čas, već potpuno zatvoriti kafiće, restorane. Zatvorićemo i bioskope, pozorišta, neće biti dozvoljene nikakve manifestacije, ni kulturne, ni muzičke. Može doći i do smanjivanja dozvoljenog okupljanja sa 30 na pet osoba - kazao je dr Tiodorović.
novozaraženi juče
- Beograd 57
- Kragujevac 17
- Vranje 6
- Kruševac 6
- Niš 5
- Trstenik 5
- Kraljevo 4
- Novi Sad, Novi Pazar, Merošina, Zrenjanin, Šabac, Priboj 3
procenat zaraženih po gradovima od ukupnog broja inficiranih u srbiji od 7. do 13. 10.
- Merošina 1,44
- Vrnjačka Banja 1,11
- Valjevo 1
- Loznica 1
- Priboj 0,89
- Leskovac 0,78
- Aleksinac 0,67
- Negotin 0,67
- Nova Varoš 0,67
- Novi Pazar 0,67
- Prijepolje 0,67
- Užice 0,67
- Zrenjanin 0,55
- Jagodina 0,55
- Kula 0,55
- Raška 0,55
- S. Mitrovica 0,55
- Bujanovac 0,44
- Velika Plana 0,44
- Pančevo 0,44
- Paraćin 0,44
- Preševo 0,44
- S. Palanka 0,44
- Stara Pazova 0,44
- Šabac 0,44
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić kazao je da u prestonici neće biti uvođenja novih, restriktivnijih mera za ugostiteljske objekte.
- Potrebno je samo dosledno poštovati mere koje su na snazi dok neko klinički ne testira vakcinu. Kontrole treba da budu oštrije i ugostitelji koji ne budu poštovali mere da budu kažnjeni. Ako neko organizuje žurku bez poštovanja mera, znači da namerno širi zarazu, a to znači da je krivično odgovoran. Ali restorani i kafići moraju da rade. Samo u sektoru ugostiteljstva u Beogradu radi oko 40.000 ljudi. Ti ljudi moraju da primaju plate i da prehranjuju porodice - rekao je Vesić.
IAKO JE SITUACIJA ZABRINJAVAJUĆA
Nastava u školama i na fakultetima i dalje
Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović izjavila je juče da je epidemiološka situacija zabrinjavajuća, da se očekuje da će doći do porasta broja zaraženih, ali i da "nastava na fakultetima svakako ide".
- U ovom trenutku, pošto ide kombinovani tip nastave, mi ćemo se samo prilagođavati koliko fakultet može da bude "otvoren" ili "zatvoren", ali nastava svakako ide - rekla je ona, dok je pomoćnik ministra prosvete Aleksandar Jović kazao da je "zatvaranje škola i prelazak na onlajn nastavu krajnja mera, ako se pokaže da ništa drugo ne može da spreči nagli porast broja zaraženih učenika i nastavnika".