КОРОНА У СРБИЈИ НЕ ЈЕЊАВА: Детаљан списак критичних општина, епидемиолози упозоравају на оштрије мере
Опет скок оболелих - 152 новозаражена у Србији јуче, у Трстенику "Конов коефицијент" чак 55,5 одсто, док је у Крагујевцу сваки пети тестирани позитиван.
У последњих недељу дана више од пола свих новооболелих од ковида 19 било је у Београду, а следе га Крагујевац, Ниш, Врање и Нови Сад, док је последњих дана приметан повећан број инфицираних у Трстенику, Краљеву и Мерошини. Са 67 позитивних, колико је било пре два дана, јуче је број дуплиран, па их је 152. Ако се овакав тренд настави, епидемиолози најављују увођење нових рестрикивинх мера, попут онлајн наставе, додатног скраћења рада угоститељских објеката и смањивање окупљања са 30 особа на пет.
ШТА ЈЕ ВИШАК СМРТНОСТИ И КАКО СЕ ДО ЊЕГА ДОЛАЗИ? Стручњаци открили из ког разлога имамо непоклапања бројева
УСПОРИЛИ СМО ЕПИДЕМИЈУ! Охрабрујуће вести: Најновија прогноза др Кона ће обрадовати наше грађане
ЈУТРО БЕЗ КИШЕ, ИСКОРИСТИТЕ СУНЧАНУ СРЕДУ: Наредних дана температура испод просека за ово доба године
Налог кризног штаба
Од 7.177 тестираних за 24 сата, јуче су била 152 позитивна, а две особе су преминуле. Београд је и даље на првом месту - 57 новозаражених, следи Крагујевац, где је такозвани Конов коефицијент, односно проценат позитивних од броја тестираних, 18,9 одсто, јер је од 90 тестираних чак 17 позитивних. Али апсолутни шампион у "Коновом коефицијенту" је Трстеник - 55,5 одсто. Од девет тестираних, чак пет позитивних!
- У Крагујевцу је јуче било 17 позитивних од 90 тестираних, што је сваки пети. Ситуација у Трстенику се не смирује, било је пет позитивних од девет тестираних. Мерошина такође забрињава, јер већ неколико дана има по двоје-троје заражено. Кризни штаб је локалним штабовима предложио да анализирају стање и уведу ванредну ситуацију уколико је то потребно - сазнаје се од извора, који наводе да је у Врању и Крушевцу по шест новозаражених, у Нишу пет и Краљеву четворо.
Подаци од јуче се поклапају и са недељним пресеком Министарства здравља од 7. до 13. октобра, где је чак 51,33 одсто новооболелих било у Београду, у Крагујевцу 5,54, а Нишу 3,77 одсто.
Епидемиолог и члан кризног штаба Бранислав Тиодоровић изјавио је да је трећи талас короне увелико у току и ако се не будемо уразумили, за две недеље ћемо имати више од 500 оболелих дневно, када је могуће да више не буде наставе у школама и на факултетима, већ искључиво онлајн.
Полицијски час
- Географском дистрибуцијом броја позитивних видеће се где је жариште, па ако буде требало, и поједини делови града биће затворени или део града неће у потпуности функционисати. Не треба уводити полицијски час, већ потпуно затворити кафиће, ресторане. Затворићемо и биоскопе, позоришта, неће бити дозвољене никакве манифестације, ни културне, ни музичке. Може доћи и до смањивања дозвољеног окупљања са 30 на пет особа - казао је др Тиодоровић.
новозаражени јуче
- Београд 57
- Крагујевац 17
- Врање 6
- Крушевац 6
- Ниш 5
- Трстеник 5
- Краљево 4
- Нови Сад, Нови Пазар, Мерошина, Зрењанин, Шабац, Прибој 3
проценат заражених по градовима од укупног броја инфицираних у србији од 7. до 13. 10.
- Мерошина 1,44
- Врњачка Бања 1,11
- Ваљево 1
- Лозница 1
- Прибој 0,89
- Лесковац 0,78
- Алексинац 0,67
- Неготин 0,67
- Нова Варош 0,67
- Нови Пазар 0,67
- Пријепоље 0,67
- Ужице 0,67
- Зрењанин 0,55
- Јагодина 0,55
- Кула 0,55
- Рашка 0,55
- С. Митровица 0,55
- Бујановац 0,44
- Велика Плана 0,44
- Панчево 0,44
- Параћин 0,44
- Прешево 0,44
- С. Паланка 0,44
- Стара Пазова 0,44
- Шабац 0,44
Заменик градоначелника Београда Горан Весић казао је да у престоници неће бити увођења нових, рестриктивнијих мера за угоститељске објекте.
- Потребно је само доследно поштовати мере које су на снази док неко клинички не тестира вакцину. Контроле треба да буду оштрије и угоститељи који не буду поштовали мере да буду кажњени. Ако неко организује журку без поштовања мера, значи да намерно шири заразу, а то значи да је кривично одговоран. Али ресторани и кафићи морају да раде. Само у сектору угоститељства у Београду ради око 40.000 људи. Ти људи морају да примају плате и да прехрањују породице - рекао је Весић.
ИАКО ЈЕ СИТУАЦИЈА ЗАБРИЊАВАЈУЋА
Настава у школама и на факултетима и даље
Ректорка Универзитета у Београду Иванка Поповић изјавила је јуче да је епидемиолошка ситуација забрињавајућа, да се очекује да ће доћи до пораста броја заражених, али и да "настава на факултетима свакако иде".
- У овом тренутку, пошто иде комбиновани тип наставе, ми ћемо се само прилагођавати колико факултет може да буде "отворен" или "затворен", али настава свакако иде - рекла је она, док је помоћник министра просвете Александар Јовић казао да је "затварање школа и прелазак на онлајн наставу крајња мера, ако се покаже да ништа друго не може да спречи нагли пораст броја заражених ученика и наставника".