KORONA ZAKUCALA I NA NAŠA VRATA: Povećava se broj pacijenata na bolničkom lečenju, ali zdravstveni sistem je spreman
U poslednjih nedelju dana prijavljeno je 1.058 novozaraženih pacijenata te da je krajnje vreme da se građani "uozbilje i pridržavaju epidemioloških mera".
Povećava se broj zaraženih, ali i pacijenata na bolničkom lečenju, kaže državni sekretar ministarstva zdravlja Mirsad Ðerlek i dodaje da je trenutno u bolnicama na lečenju 359 pacijenata koji boluju od kovid 19, a samo pre nedelju dana bilo je 270.
- Obistinilo se ono što smo nagoveštavali da može da se desi prethodnih nekoliko nedelja, jer je vrlo teško da Srbija bude izolovano ostvrno obzirom na to da korona bukti, divlja u svim svim zemljama koje nas okružuju - rekao je Ðerlek.
NAJNOVIJI PODACI MINISTARSTVA ZDRAVLJA: Registrovano još 203 pozitivnih na korona virus, preminule dve osobe
SUTRA PRELOMNA TAČKA PANDEMIJE U SRBIJI: Sednica Kriznog štaba povodom skoka zaraženih!
Dr Janković: Uskoro na snagu stupa nova mera, a ako bude potrebe bićemo još rigorozniji
On je ukazao da je u Srbiji 12. oktobra bilo 67 novozaraženih, a da smo već juče imali zabrinjavajuću cifru od 245 zaraženih.
U poslednjih nedelju dana, kako je naveo, prijavljeno je 1.058 novozaraženih pacijenata te da je krajnje vreme da se građani "uozbilje i pridržavaju epidemioloških mera".
- Jedan veliki broj ljudi je shvatio ozbiljno upozorenje Ministarstva zdravlja i Kriznog štaba, ali jedna mala grupa pojedinaca je neodgovorna . Ne smemo dozvoliti da većina bude ugrožena zbog neogovornosti male grupe. Život je skup da bi ga jeftino izgubili - naveo je on.
Ističe da su pojačane kontrole sprovođenja preventivnih mera i da je za 40 dana urađeno 4.850 inspekcijskih nadzora. Ministarstvo zdravlja otvorilo je posebnu vajber aplikaciju na koju je stiglo 950 prijava građana zbog nepridržavanja epidemioloških mera.
- Kao nikada do sada potrebno nam je zajedništvo, odgovornost, da zajednički pobedimo kovid 19 - rekao je Ðerlek i dodao da ono što uliva dozu optimizma jeste činjenica da je najviše novozareženih u uzrastu od 20 do 40 godina, da su u pitanju asimptomatski slučajevi ili sa lakšom kliničkom slikom.
- Loše je što su ti pacijenti superprenosioci i što mogu da uzrokuju širenje zaraze. Naš osnovni zadatak je da zaustavimo širenje zaraze i očuvamo ovaj rezultat koji trenutno imamo ili da rezultat koji će se pogoršavati ne bude toliko opasan koliko je to u drugim državama - naveo je on.
Veći priliv pacijenata primetan je i kovid ambulantama. Ðerlek kaže da je u kovid ambulantama u Beogradu bilo 705 prvih pregleda.
- Zdravstveni sistem je zaista spreman, ali ne zavisi sve od zdravstvenog sistema. Moramo biti disciplinovani i pridržavaju se epidemioloških mera - zaključio je on.