КОРОНА ЗАКУЦАЛА И НА НАША ВРАТА: Повећава се број пацијената на болничком лечењу, али здравствени систем је спреман
У последњих недељу дана пријављено је 1.058 новозаражених пацијената те да је крајње време да се грађани "уозбиље и придржавају епидемиолошких мера".
Повећава се број заражених, али и пацијената на болничком лечењу, каже државни секретар министарства здравља Мирсад Ђерлек и додаје да је тренутно у болницама на лечењу 359 пацијената који болују од ковид 19, а само пре недељу дана било је 270.
- Обистинило се оно што смо наговештавали да може да се деси претходних неколико недеља, јер је врло тешко да Србија буде изоловано остврно обзиром на то да корона букти, дивља у свим свим земљама које нас окружују - рекао је Ђерлек.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: Регистровано још 203 позитивних на корона вирус, преминуле две особе
СУТРА ПРЕЛОМНА ТАЧКА ПАНДЕМИЈЕ У СРБИЈИ: Седница Кризног штаба поводом скока заражених!
Др Јанковић: Ускоро на снагу ступа нова мера, а ако буде потребе бићемо још ригорознији
Он је указао да је у Србији 12. октобра било 67 новозаражених, а да смо већ јуче имали забрињавајућу цифру од 245 заражених.
У последњих недељу дана, како је навео, пријављено је 1.058 новозаражених пацијената те да је крајње време да се грађани "уозбиље и придржавају епидемиолошких мера".
- Један велики број људи је схватио озбиљно упозорење Министарства здравља и Кризног штаба, али једна мала група појединаца је неодговорна . Не смемо дозволити да већина буде угрожена због неоговорности мале групе. Живот је скуп да би га јефтино изгубили - навео је он.
Истиче да су појачане контроле спровођења превентивних мера и да је за 40 дана урађено 4.850 инспекцијских надзора. Министарство здравља отворило је посебну вајбер апликацију на коју је стигло 950 пријава грађана због непридржавања епидемиолошких мера.
- Као никада до сада потребно нам је заједништво, одговорност, да заједнички победимо ковид 19 - рекао је Ђерлек и додао да оно што улива дозу оптимизма јесте чињеница да је највише новозарежених у узрасту од 20 до 40 година, да су у питању асимптоматски случајеви или са лакшом клиничком сликом.
- Лоше је што су ти пацијенти суперпреносиоци и што могу да узрокују ширење заразе. Наш основни задатак је да зауставимо ширење заразе и очувамо овај резултат који тренутно имамо или да резултат који ће се погоршавати не буде толико опасан колико је то у другим државама - навео је он.
Већи прилив пацијената приметан је и ковид амбулантама. Ђерлек каже да је у ковид амбулантама у Београду било 705 првих прегледа.
- Здравствени систем је заиста спреман, али не зависи све од здравственог система. Морамо бити дисциплиновани и придржавају се епидемиолошких мера - закључио је он.