LJUBAV, NAVIKA, PANIKA: Ovo je portret prosečne srpske porodice u doba korone
Za razliku od supruga koji svakoga dana ide na posao, ona radi od kuće, zbog čega joj je rad otežan. Zabrana izlaska za starija lica onemogućila je da bake i deke pomognu oko dece.
Vanredno stanje uvedeno zbog globalne pandemije virusa korona promenilo je naše normalne tokove života. Promene koje su nastale kao posledica dovele su do toga da su članovi porodice, danas više nego ikada, upućeni jedni na druge.
OD POČETKA EPIDEMIJE U SRBIJI TESTIRANO SKORO 12.500 LJUDI: Sledi još OBIMNIJE testiranje
PRED NAJDUŽI POLICIJSKI ČAS, ELEKTRONSKE DOZVOLE ZA KRETANJE: Evo ko će smeti od sutra na ulice bez kazne
Korona virus i alergija imaju slične simptome, razlika je u OVOJ važnoj stvari
I dok to možda u teoriji zvuči lepo, istina je malo drugačija.
Snežana i njen suprug Rade, u braku su nešto više od deset godina, imaju dva sina stara od tri i sedam godina. Do pojave virusa korona, njihov život, iako su oboje stalno zaposleni, tekao je normalno. Starijeg sina su vodili u prvi razred osnovne škole, mlađeg u vrtić. Kao neko ko je zaposlen u medijima, Snežanin posao zahteva mir i koncentraciju, međutim, danas, kada imamo zabranu kretanja usled virusa korona, njen život se okrenuo naopačke.
Snežana otkriva kako danas izgleda život prosečne porodice u karantinu.
- Kad suprug ode na posao, deca se bude za doručak. Jedemo oko sedam, ali su oko devet sati ponovo gladni. Takav način ishrane se vidi po kilogramima koje smo dobili, a čula sam se i s prijateljima koji kažu da imaju istu muku - započinje ona svoju priču.
Nakon doručka, sledi "odlazak" u školu, odnosno, praćene onlajn nastave za osnovce. Takođe, Snežana prati i smernice koje svakodnevno dobija u vidu poruka na Viber grupi, gde vaspitači roditeljima dostavljaju plan nastave za taj dan.
- Stariji sin svakoga dana prati onlajn nastvu preko televizije, nakon čega radi domaći zadatak. Naravno, pomažem mu prilikom učenja. Za sve to nam je potrebno oko pet sati, oko tri sata za pisanje zadataka, i još oko sat i po, dva za praćenje nastave. S druge strane, nastava za mlađeg sina se odvija preko Vajber grupe. Tu nam šalju zadatke šta da radimo taj dan, obično da skuvamo neki ručak, da se bavimo sportom na terasi ili da napiravimo neki predmet od papira. Na to dnevno ode od četrdeset pet minuta do sat vremena - precizna je majka.
Ovakav način života promenio je ustaljene navike kod dece, ali i kod nje i supruga. Iako žive u velikom stanu, kaže da je ta površina mala, čak i pored dve terase, kada su svi na okupu.
- Imamo sedam obroka dnevno, doručkujemo u sedam i već su gladni u devet. Stan ima 110 kvadratnih metara, ali je u ovakvoj situaciji mali. Doskora smo odlazili na plac koji je udaljen pet kilometara od zgrade, gde smo provodili vikende. Sada nemamo tu mogućnost, pa sve vreme provodimo u stanu.
Za razliku od supruga koji svakoga dana ide na posao, ona radi od kuće, zbog čega joj je rad otežan. Zabrana izlaska za starija lica onemogućila je da bake i deke pomognu oko dece.
- Suprug radi, pa sam sama kod kuće sa decom, bez pomoći. Svi zajedno smo u kući, jer ja radim preko interneta. Istina, imamo dvorište ispred zgrade, ali ne mogu da ih pustim napolje da se igraju sve do pet sati, kada se suprug vraća s posla.
Ovakav način života, iako smo svi mislili da je nemoguće, iziskuje veće troškove života, a otkrila je i da je zaista istinita činjenica da se toalet papir troši više nego inače.
- U nabavku ide suprug, a troškovi nabavke su veći nego inače za oko 30% . Primera radi, mesečno smo trošlili 10 rolni papira, sada 35, i to samo zato što su deca stalno tu.
Rad u kućnom ambijentu neminovno stvara veliki stres, za koji je rekla, da koliko god se trudila da ga sakrije od dece, ne uspeva.
- Imam osećaj da pucamo non-stop, ali trudim se da hendlujem. Međutim, ta gluma da je sve u redu teško opstaje. Deca nekako osete moj unutrašnji nemir i ta tenzija i nervoza se prenose i na njih. Ono što me je u ovoj čitavoj situaciji najviše pogodilo jeste ponašanje ljudi. Shvatila sam da danas svi gledaju samo sebe, što je malo poražavajuće - završava ona svoju ispovest.
UZNEMIRUJUĆA PROGNOZA, NEMA POVRATKA NA STARO: Molekularni biolog OTKRIVA kada će se život vratiti u normalu
"Teško je dok gledamo ljude kako se bore za vazduh" SESTRE IZ BOLNICE DRAGIŠA MIŠOVIĆ OPISALE HEROJSKU BORBU
LEPE VESTI IZ VIŠEGRADSKE: "Ovde se trenutno rađa beba koliko se rađalo samo pre 30 godina"
"Stanje mog oca je ozbiljno, ali treba još nešto da znate" OGLASILA SE ĆERKA SRPSKOG DOKTORA LAZIĆA
Kada Srbija može da očekuje ukidanje vanrednog stanja: Ako krenemo OVIM SCENARIOM neće biti ZABRANA I OŠTRIH MERA