ЉУБАВ, НАВИКА, ПАНИКА: Ово је портрет просечне српске породице у доба короне
За разлику од супруга који свакога дана иде на посао, она ради од куће, због чега јој је рад отежан. Забрана изласка за старија лица онемогућила је да баке и деке помогну око деце.
Ванредно стање уведено због глобалне пандемије вируса корона променило је наше нормалне токове живота. Промене које су настале као последица довеле су до тога да су чланови породице, данас више него икада, упућени једни на друге.
ОД ПОЧЕТКА ЕПИДЕМИЈЕ У СРБИЈИ ТЕСТИРАНО СКОРО 12.500 ЉУДИ: Следи још ОБИМНИЈЕ тестирање
ПРЕД НАЈДУЖИ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС, ЕЛЕКТРОНСКЕ ДОЗВОЛЕ ЗА КРЕТАЊЕ: Ево ко ће смети од сутра на улице без казне
Корона вирус и алергија имају сличне симптоме, разлика је у ОВОЈ важној ствари
И док то можда у теорији звучи лепо, истина је мало другачија.
Снежана и њен супруг Раде, у браку су нешто више од десет година, имају два сина стара од три и седам година. До појаве вируса корона, њихов живот, иако су обоје стално запослени, текао је нормално. Старијег сина су водили у први разред основне школе, млађег у вртић. Као неко ко је запослен у медијима, Снежанин посао захтева мир и концентрацију, међутим, данас, када имамо забрану кретања услед вируса корона, њен живот се окренуо наопачке.
Снежана открива како данас изгледа живот просечне породице у карантину.
- Кад супруг оде на посао, деца се буде за доручак. Једемо око седам, али су око девет сати поново гладни. Такав начин исхране се види по килограмима које смо добили, а чула сам се и с пријатељима који кажу да имају исту муку - започиње она своју причу.
Након доручка, следи "одлазак" у школу, односно, праћене онлајн наставе за основце. Такође, Снежана прати и смернице које свакодневно добија у виду порука на Viber групи, где васпитачи родитељима достављају план наставе за тај дан.
- Старији син свакога дана прати онлајн наству преко телевизије, након чега ради домаћи задатак. Наравно, помажем му приликом учења. За све то нам је потребно око пет сати, око три сата за писање задатака, и још око сат и по, два за праћење наставе. С друге стране, настава за млађег сина се одвија преко Вајбер групе. Ту нам шаљу задатке шта да радимо тај дан, обично да скувамо неки ручак, да се бавимо спортом на тераси или да напиравимо неки предмет од папира. На то дневно оде од четрдесет пет минута до сат времена - прецизна је мајка.
Овакав начин живота променио је устаљене навике код деце, али и код ње и супруга. Иако живе у великом стану, каже да је та површина мала, чак и поред две терасе, када су сви на окупу.
- Имамо седам оброка дневно, доручкујемо у седам и већ су гладни у девет. Стан има 110 квадратних метара, али је у оваквој ситуацији мали. Доскора смо одлазили на плац који је удаљен пет километара од зграде, где смо проводили викенде. Сада немамо ту могућност, па све време проводимо у стану.
За разлику од супруга који свакога дана иде на посао, она ради од куће, због чега јој је рад отежан. Забрана изласка за старија лица онемогућила је да баке и деке помогну око деце.
- Супруг ради, па сам сама код куће са децом, без помоћи. Сви заједно смо у кући, јер ја радим преко интернета. Истина, имамо двориште испред зграде, али не могу да их пустим напоље да се играју све до пет сати, када се супруг враћа с посла.
Овакав начин живота, иако смо сви мислили да је немогуће, изискује веће трошкове живота, а открила је и да је заиста истинита чињеница да се тоалет папир троши више него иначе.
- У набавку иде супруг, а трошкови набавке су већи него иначе за око 30% . Примера ради, месечно смо трошлили 10 ролни папира, сада 35, и то само зато што су деца стално ту.
Рад у кућном амбијенту неминовно ствара велики стрес, за који је рекла, да колико год се трудила да га сакрије од деце, не успева.
- Имам осећај да пуцамо нон-стоп, али трудим се да хендлујем. Међутим, та глума да је све у реду тешко опстаје. Деца некако осете мој унутрашњи немир и та тензија и нервоза се преносе и на њих. Оно што ме је у овој читавој ситуацији највише погодило јесте понашање људи. Схватила сам да данас сви гледају само себе, што је мало поражавајуће - завршава она своју исповест.
УЗНЕМИРУЈУЋА ПРОГНОЗА, НЕМА ПОВРАТКА НА СТАРО: Молекуларни биолог ОТКРИВА када ће се живот вратити у нормалу
"Тешко је док гледамо људе како се боре за ваздух" СЕСТРЕ ИЗ БОЛНИЦЕ ДРАГИША МИШОВИЋ ОПИСАЛЕ ХЕРОЈСКУ БОРБУ
ЛЕПЕ ВЕСТИ ИЗ ВИШЕГРАДСКЕ: "Овде се тренутно рађа беба колико се рађало само пре 30 година"
"Стање мог оца је озбиљно, али треба још нешто да знате" ОГЛАСИЛА СЕ ЋЕРКА СРПСКОГ ДОКТОРА ЛАЗИЋА
Када Србија може да очекује укидање ванредног стања: Ако кренемо ОВИМ СЦЕНАРИОМ неће бити ЗАБРАНА И ОШТРИХ МЕРА