MASOVNE PRIJAVE PROTIV LEKARA KOJI NE PREPORUČUJU VAKCINACIJU! Viber grupa se usijala - građani Srbije šalju poruke
Kako se saznaje, prijave, odnosno poruke pristižu, ali tek je potrebno analizirati i izdvojiti šta je od toga relevantno, a šta nije
Ministarstvo zdravlja pre dva dana pokrenulo je viber broj putem koga građani mogu da prijave lekare koji pacijentima ne preporučuju vakcinaciju, bez jasnog, opravdanog i konkrentno navedenog medicinskog razloga.
NAJLAKŠI NAČIN DA SE PRIJAVITE ZA IMUNIZACIJU PROTIV SEZONSKOG GRIPA: Zakažite svoj termin, korak po korak!
NAJNOVIJI PODACI! Nastavlja se pad korona brojki, preminulo 56 lica: Srbija dobila novi lek protiv korone, evo kako deluje
DELTA SOJ NIKAD SUROVIJI, OVAKO NAPADA MLADE: Doktorka iz Batajnice opisala situaciju - klinička slika se stalno menja
Kako se saznaje, prijave, odnosno poruke pristižu, ali tek je potrebno analizirati i izdvojiti šta je od toga relevantno, a šta nije.
Kako je izjavio ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ukoliko neki lekar kaže pacijentu da ne treba da se vakciniše, Lekarska komora Srbije će pokrenuti proces i prijavu za ugrožavanje zdravlja i života ljudi. Naravno, osim u slučaju da postoji medicinsko obrazloženje da se vakcinacija ne preporučuje iz konkretnog zdravstvenog razloga.
- Ukoliko nema medicinskog obrazloženja za takav stav, lekar će ići na Sud časti pri Lekarskoj komori Srbije i može izgubiti licencu. To je odluka struke, a članovi Lekarske komore Srbije su svi lekari u Srbiji. Podržavam tu odluku, to je nešto neminovno - rekao je ministar Lončar novinarima pre dva dana.
Državni sekretar Ministarstva zdravlja doc. dr Predrag Sazdanović, izjavio je za medije da je u pitanju zajednička akcija Ministarstva zdravlja i Lekarske komore Srbije u cilju bolje komunikacije sa građanima.
- Da bismo imali bolju komunikaciju sa građanima Srbije, da bi došli do bržih informacija koji su bitne i ključne u zaštiti zdravlja našeg stanovništva, otvorili smo viber nalog, odnosno viber konferenciju. To je zapravo potpuno novi kanal za komunikaciju sa građanstvom koja nam treba da bi nam dostavili informacije o tome šta se zapravo dešava i kako reaguju naše kolege na terenu - rekao je Sazdanović.
Ono što treba takođe da znamo, dodaje, ukoliko stignu ozbiljne prijave, Ministarstvo zdravlja će pokrenuti krivičnu prijavu za nesavesno lečenje, a sa druge strane, Lekarska komora Srbije će svoj sud časti da proceni koliko je štete učinio lekar i da li za to snosi odgovornost, uključujući i gubitak licence, rekao je državni sekretar prilikom gostovanja na TV Prva.
Naime, Ministarstvo zdravlja je pre dva dana pokrenulo broj telefona 064/8811405 na koji građani putem viber aplikacije mogu da prijave lekare koji pacijentima ne preporučuju vakcinaciju, bez jasnog, opravdanog i konkretno navedenog medicinskog razloga.
- Sve nepravilnosti koje budu dostavljene putem ovog broja biće procesuirane pred sudom časti Lekarske komore Srbije, odnosno biće podnete prijave za ugrožavanje života i zdravlja građana protiv navedenih lekara. Ministarstvo zdravlja još jednom poziva sve građane koji se do sada nisu vakcinisali da isto učine što pre, jer je to jedini način na koji se epidemija korona virusa može staviti pod potpunu kontrolu - navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja.
- Jednostavno, postoje čitave procedure u Ministarstvu zdravlja i u Lekarskoj komori Srbije koje će biti pokrenute ovim načinom prijava. Ovde više ne možemo da budemo pasivni. Moramo da reagujemo na one naše drage kolege koji su možda uplašeni, možda ne znaju dovoljno, ali moraju da budu profesionalni. Bavite se svojim poslom - poručio je Sazdanović.
Kako dalje objašnjava, postoje vrlo precizne instrukcije Batuta, znači stručno-metodološke instrukcije kada se kako ko vakciniše i dovoljno je samo da naše kolege na vakcinalnim punktovima, izabrani lekari, pedijatri, ginekolozi, opšte medicine poštuju te procedure, niišta više toga.
- Ovo je jedno oštrije podsećanje naših dragih kolega, koji inače sjajno rade svoj posao, velika većina sjajno radi svoj posao, ali postoje naši prijatelji i kolege koji su, da kažemo, uplašeni ili je u pitanju neznanje. Ne želimo da idemo dalje od toga - rekao je dr Sazdanović.
Viber aplikacija je vrlo jednostavna za komunikaciju i najviše je rasprostrenjena kako među mlađom, tako i među starijom populacijom.
- Sada smo svi jako familijarni sa mobilnim telefonima i aplikacijama, i na toj aplikaciji podnesite prijavu naravno da vidimo o kom se pacijentu radi i naravno koji je lekar u pitanju. Ne možemo primiti anonimne prijave. Onda se pokreće mehanizam kompletnog inspekcijskog nadzora Ministarstva zdravlja i Lekarske komore Srbije zajedno, da utvrdimo činjenice. Da li je to što je učinjeno zaista krivično delo ili zahteva odrešenu reakciju suda časti lekarske komore - rekao je Sazdanović.
Naš list mesecima izveštava o značaju vakcinacije, vodeći razgovore na pomenutu temu sa stručnjacima širom zemlje, a nedavno smo objavili i serijal tekstova o vakcinaciji trudnica i porodilja.
Brojen trudnice i porodilje javilo se našoj redakciji uz obrazložene da su želele da se vakcinišu, ali da ih je lekar savetovao da to ne čine ili su ih vraćali sa vakcinalnog punkta. Da li je razlog tome medicinsko opravdanje ili ne, utvrdiće nadležni.
Kada je vakcinacija trudnica i porodilja u pitanju, struka je jasna - preporučuje se vakcinacija Fajzer-Biontek vakcinom. Naravno, uz prethodnu konsultaciju sa ginekologom.
Doc. dr Dejan Mitić, direktor GAK UKC Niš, objasnio je da sama vakcina u trudnoći, time što izazove imuni odgovor, stvara antitela, a ceo taj proces, prema dostupnim podacima, ne utiče negativno ni na majku ni na bebu. Prema njegovim rečima, trudnice treba da se vakcnišu.
- U celu tu priču o vakcinaciji trudnica uključeni su Američko društvo za ginekologiju i akušerstvo, Evropska udruženja za humanu reprodukciju, to su brojna svetska udruženja i svi imaju stav da vakcinacija ne utiče na trudnoću. Ne utiče ni na početku trudnoće, niti kasnije. Stav je, takođe, da ako se žena vakciniše i ako zatrudni, da može da primi revakcinu. Vakcina nije štetna ni po reproduktivno zdravlje, ni žene ni muškarca, ako planiraju potomstvo, s tim što se preporučuje da ako se radi VTO, da se sačeka mesec dana od revakcine, mada može i posle sedam dana. Nema dileme, vakcina je preporuka struke - ispričao je dr Mitić.
Da se mogu vakcinisati u bilo kom trenutku, potvrdio je i epidemiolog i član Kriznog štaba prof.dr Branislav Tiodorović, koji je rekao da se što pre stekne imunitet, to je bolje.
- Trudnice se mogu vakcinisati u bilo kom trenutku. Vakcinacijom žena štiti i sebe i bebu. Ako je trudnica u osmom mesecu, recimo, ona ima dovoljno vremena da primi dve doze i stekne imuni odgovor pred porođaj. Na taj način biće mirna, kako ona tako i beba. Svakako je bolje da već stekne imunitet pre nego što ode na porođaj, ali napominjem, uvek se posavetujte sa svojim ginekologom ipak je on upućen u tok trudnoće, izjavio je profesor Tiodorović i dodao da je za trudnice preporučena Fajzer-Biontek vakcina.
Da nije ispravno svoje lične stavove prenositi i na pacijente, poruka je i LKS. Situacija sa vakcinom je kao i sa svakim drugim lekom, izjavio je predsednik Lekarske komore Srbije, dr Milan Dinić. On smatra da je identično kao kada bi vam neko davao neki pogrešan lek ili ste, na primer, "došli kod kardiologa i umesto da vam daje terapiju za srce, on vam nudi nešto drugo".
Dimić je predsednik Lekarske komore Srbije, čiji će se Sud časti baviti prijavama lekara koji pacijentima bez opravdanog razloga ne preporučuju vakcinaciju.
On je istakao da građani danas do sada nisu prijavljivali lekare koji bez opravdanog razloga ne preporučuju vakcinaciju, ali da je u prošlosti bilo slučajeva gde je konstatovano da su građani imali oprečne stavove sa lekarima po pitanju vakcinacije.
- Sve je počelo pre neki dan u vezi sa nekim optužbama da su lekari savetovali pacijentima da se ne vakcinišu, što mislim da je jako neprofesionalno, a ako je zaista istina, naša obaveza je da sankcionišemo - kazao je Dinić.