Meteorolog savetuje - vadite zimske jakne: Za par sati temperatura će sa 30 spasti na 16 stepeni! Prva na udaru Vojvodina, poznato kada nevreme stiže u Beograd, Niš, Prištinu...
Uživanje u miholjskom letu završava, očekujte nagli pad temperature i kišu!
Prema dugoročnim prognozama, Srbija se priprema za drastične vremenske promene. Dok nam u oktobru dolazi miholjsko leto, poslednji vikend septembra donosi zahlađenje koje se obično očekuje tek početkom novembra.
Prosečne temperature će opasti na 14 do 18 stepeni, a na severu zemlje čak i niže, između 12 i 15 stepeni Celzijusa.
Prvi na udaru: Vojvodina
Meteorolog Ivan Ristić upozorio je na dolazak hladnog fronta, koji će od subote popodne obuhvatiti Vojvodinu i zapadnu Srbiju, premeštajući se ka jugu. Prva oblast na udaru biće Vojvodina, gde će se već u 15 sati početi s opadanjem temperature u Somboru, Apatinu i Subotici. Očekuje se da će se temperatura sa jučerašnjih 30 stepeni spustiti za čak 16 stepeni, na samo 14.
Beograd i drugi gradovi
U Novom Sadu zahlađenje dolazi oko 18 sati, a temperatura će pasti na 19 stepeni, dok će se tokom noći spustiti na 13. Slične promene očekuju se i u Loznici.
Beograd će osetiti najbrži pad temperature, kada će se temperatura smanjiti za 17 stepeni, sa maksimalnih 30 na 13. Kiša će stići u Beograd oko 20 sati, a meteorološki izveštaji ukazuju da će padavine trajati i tokom noći.
Noćne temperature i zahlađenje
U Užicu se zahlađenje očekuje oko 22 sata, a noćne temperature će se spustiti na 12 stepeni. Kiša će oko ponoći stići i u Niš, dok će temperature opasti nakon ponoći.
Hladni talas u nedelju
Očekuje se da će hladni talas potrajati i u nedelju, kada će se u većini gradova temperatura kretati oko 11 stepeni, uz maglu i povremenu kišu. Meteorolog savetuje da se pripreme zimske jakne, jer će se u samo nekoliko dana preći iz letnjih u zimske kombinacije.
RHMZ upozorenja
RHMZ je izdao "žuti" i "narandžasti" meteoalarm za kišu, grmljavinu i visoke temperature u Vojvodini i zapadnoj Srbiji.
"Žuti" alarm je upaljen i za Beograd, Šumadiju, Pomoravlje, jugoistočnu i jugozapadnu Srbiju.
Ova upozorenja naglašavaju rizike poput poplava, problema u poljoprivrednoj proizvodnji, saobraćaju, kao i mogućnost odrona i klizišta. Grmljavina može dovesti do udara groma, opasnosti po ljude i životinje, kao i problema u radu električnih uređaja.