Метеоролог саветује - вадите зимске јакне: За пар сати температура ће са 30 спасти на 16 степени! Прва на удару Војводина, познато када невреме стиже у Београд, Ниш, Приштину...
Уживање у михољском лету завршава, очекујте нагли пад температуре и кишу!
Према дугорочним прогнозама, Србија се припрема за драстичне временске промене. Док нам у октобру долази михољско лето, последњи викенд септембра доноси захлађење које се обично очекује тек почетком новембра.
Просечне температуре ће опасти на 14 до 18 степени, а на северу земље чак и ниже, између 12 и 15 степени Целзијуса.
Први на удару: Војводина
Метеоролог Иван Ристић упозорио је на долазак хладног фронта, који ће од суботе поподне обухватити Војводину и западну Србију, премештајући се ка југу. Прва област на удару биће Војводина, где ће се већ у 15 сати почети с опадањем температуре у Сомбору, Апатину и Суботици. Очекује се да ће се температура са јучерашњих 30 степени спустити за чак 16 степени, на само 14.
Београд и други градови
У Новом Саду захлађење долази око 18 сати, а температура ће пасти на 19 степени, док ће се током ноћи спустити на 13. Сличне промене очекују се и у Лозници.
Београд ће осетити најбржи пад температуре, када ће се температура смањити за 17 степени, са максималних 30 на 13. Киша ће стићи у Београд око 20 сати, а метеоролошки извештаји указују да ће падавине трајати и током ноћи.
Ноћне температуре и захлађење
У Ужицу се захлађење очекује око 22 сата, а ноћне температуре ће се спустити на 12 степени. Киша ће око поноћи стићи и у Ниш, док ће температуре опасти након поноћи.
Хладни талас у недељу
Очекује се да ће хладни талас потрајати и у недељу, када ће се у већини градова температура кретати око 11 степени, уз маглу и повремену кишу. Метеоролог саветује да се припреме зимске јакне, јер ће се у само неколико дана прећи из летњих у зимске комбинације.
РХМЗ упозорења
РХМЗ је издао "жути" и "наранџасти" метеоаларм за кишу, грмљавину и високе температуре у Војводини и западној Србији.
"Жути" аларм је упаљен и за Београд, Шумадију, Поморавље, југоисточну и југозападну Србију.
Ова упозорења наглашавају ризике попут поплава, проблема у пољопривредној производњи, саобраћају, као и могућност одрона и клизишта. Грмљавина може довести до удара грома, опасности по људе и животиње, као и проблема у раду електричних уређаја.