MINISTARSTVO PRAVDE ANALIZIRA ZAHTEVE ZA AMNESTIJU: Pomilovanje se traži zbog korone?
Prethodni Zakon o amnestiji stupio je na snagu u novembru 2012. godine, i po njemu je oslobođeno 2.764 lica.
Advokatska komora Beograda, a posle nje i Beogradski centar za ljudska prava, podneli su inicijativu Ministarstvu pravde za donošenje Zakona o amnestiji da bi se sprečio ulazak i širenje kovida 19. U Ministarstvu pravde kažu da analiziraju brojčane podatke i razmatraju sve mogućnosti i inicijative u vezi sa amnestijom.
Dr Popović upozorava: Ne ignorišite NADUTOST - možda je deo većeg problema
Zbog čega u Srbiji ne može da se radi PCR test u privatnim klinikama?
ZDRAVSTVENI SISTEM NAPREGNUT DO KRAJNJIH GRANICA: Stevanović se obratio posle sastanka sa Lončarom
Međutim, podaci Uprave za izvršenje krivičnih sankcija pokazuju da, kada je reč o zarazi, situacija u zatvorima trenutno nije alarmantna.
Kako se saznaje, izrada Zakona o amnestiji počela je još za vreme prethodne vlade, početkom godine, ali je rasplamsavanje epidemije stopiralo taj rad. Ukoliko zakon bude donet, to se može desiti u slučaju naglog širenja virusa u zatvorima, ili, pak, nevezano sa koronom.
- U zavodima nije bilo slučajeva infekcije ni kod jednog osuđenog, niti pritvorenog lica od aprila - kažu u Upravi.
- Zahvaljujući antigenskim testovima, sredinom novembra je otkriveno prisustvo virusa kod 53 osobe u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu, ali su oni ozdravili i vraćeni su u matični paviljon. U pitanju su bili novoprimljeni kod kojih je potvrđen virus odmah po dolasku u ustanovu, kao i kod onih koji se već nalaze u karantinu uvedenom kao mera prevencije u svim zavodima od marta. Sve vreme su se osećali dobro, uglavnom nisu imali izražene simptome i bili su neprestano pod pojačanim medicinskim nadzorom. Njihovo lečenje obavljali su lekari ove bolnice u saradnji sa lekarima Infektivne klinike i Instituta "Batut".
Čak 900 zatvorenika manje
Primenom uslovnog otpusta, prevremenog otpusta, ukidanjem mere pritvora, kao i restriktivnim upućivanjem novih osoba na izdržavanje kazne zatvora, brojno stanje lišenih slobode je od 15. marta do 10. maja smanjeno za 979 ljudi. U ovom trenutku lišenih slobode je manje za oko 900 u odnosu na period pre početka epidemije, kažu u Upravi.
Uprava je, dodaju, još od proglašenja vanrednog stanja naložila svim zavodima mere prevencije na osnovu preporuka "Batuta" i Infektivne klinike, s obzirom na to da zavodi svakodnevno primaju nove osobe u pritvor, na izdržavanje kazne, ili one koji su privedeni na osnovu ranije raspisanih poternica. Blagovremeno je obezbeđeno 12.000 antigenskih testova, da bi se sprečilo da pridošli unesu zarazu.
- Prednost ovih testova je ogromna, jer rezultati stižu za 20 minuta, što nam pomaže da otkrijemo infekciju kod novoprimljenih, koji su asimptomatski slučajevi. Brzina i pouzdanost omogućavaju da ih odmah izolujemo - dodaju u Upravi.
Od 11. marta svi novoprimljeni izdvojeni su u manjim sobama (karantinu) na dve nedelje, i pod pojačanim zdravstvenim nadzorom.
Takođe, svi zaposleni u zavodima nose zaštitnu opremu i proverava im se svakodnevno telesna temperatura.
U srpskim zatvorima ukupno su 10.622 osobe lišene slobode, od čega je 7.385 osuđenih i 1.935 pritvorenika, dok su ostatak prekršajno kažnjeni, osobe na izvršenju mera lečenja od narkomanije, alkoholizma ili na psihijatrijskom lečenju, kao i maloletnici na vaspitnoj meri.
Prethodni Zakon o amnestiji stupio je na snagu u novembru 2012, i po njemu je oslobođeno 2.764 lica.
Poslednji osuđenik oslobođen po ovom osnovu izašao je prošle godine.