NA DANAŠNJI DAN ROĐEN JE JEDAN OD NAJVEĆIH NAŠIH PESNIKA: Autor je poeme koju smatraju remek-delom srpske književnosti
Za života je bio poznat kao vladika Rade Tomov
Vladika Petar II Petrović Njegoš rodio se 1813. godine, blizu Cetinja, u selu Njaguši, kao drugi sin Tome Markova Petrovića, najmlađeg brata vladike Petra I, i Ivane Proroković, iz sela Prorokovića.
ZAŠTO SE BAŠ OVAJ CVET NOSI NEDELJU DANA NA REVERU? Šta simbolizuje Natalijina ramonda? (VIDEO)
VUK KARADŽIĆ IMAO JE 13 DECE: Voleo je jednu ženu, a iznenadićete se kad čujete šta je morao da proda za imanje u Tršiću
OVAJ GRAD JE NA 13 DANA BIO PRESTONICA SRBIJE! Varošica koja je bila poprište istorijske drame
Rođen je kao Radoje "Rade" Tomov Petrović, a obrazovao se u nekoliko manastira u Crnoj Gori i postao je duhovni i svetovni vođa Crne Gore nakon smrti svog strica Petra I.
Zalagao se za oslobođenje i ujedinjenje svih Srba i bio je spreman da se odrekne svojih svetovnih vlasti zarad ujedinjenja sa Srbijom.
Njegoš je udario temelje moderne crnogorske države uspostavljanjem organa vlasti: Senata, Gvardije i Perjanika i uvođenjem plaćanja poreza. Objedinio je svetovnu i versku vlast proterivanjem guvernadura Radonjića iz zemlje, čime je ukinuta tradicionalna podela vlasti između guvernera koji se oslanjao na Zapad i episkopa koji se oslanjao na Rusiju.
Njegoš je bio i ostao poštovan kao pesnik i filozof, a najpoznatiji je po svojoj epskoj poemi "Gorski vijenac", koja se smatra za remek-delo srpske i južnoslovenske književnosti, a koje je u Beču ocenjeno kao "manuskript genijalnog tvorca".
Druga njegova važna dela su "Luča mikrokozma", "Ogledalo srpsko" i "Lažni car Šćepan Mali". U svojim književnim radovima, kao izraziti srpski rodoljub, Njegoš skoro 200 puta spominje Srbe i srpstvo.
Do 1849. Njegoš je počeo neprekidno da kašlje i uskoro je lekar iz Кotora otkrio da boluje od tuberkuloze. Do početka 1850. bilo je jasno da je njegovo stanje teško. Svestan bolne činjenice da Crna Gora nije imala nijednog školovanog lekara, u proleće je otputovao u Кotor i sastavio svoj testament.
Nakon putovanja po Italiji i Austriji, Njegoš se vratio na Cetinje u avgustu 1851, a njegovo zdravlje se brzo pogoršavalo. Preminuo je 31. oktobra, okružen svojim najbližim saradnicima i samo dve nedelje pre svog 38. rođendana.