ZAŠTO SE BAŠ OVAJ CVET NOSI NEDELJU DANA NA REVERU? Šta simbolizuje Natalijina ramonda? (VIDEO)
Natalijina ramonda poznatija je i kao cvet feniksa
U Republici Srbiji, 11. novembar slavi se kao Dan primirja u Prvom svetskom ratu, čijim su potpisivanjem, u 11 sati u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša u šumi Кompjenj u Francuskoj, sile Antante i Nemačka okončale sukob pre tačno 100 godina.
VUK KARADŽIĆ IMAO JE 13 DECE: Voleo je jednu ženu, a iznenadićete se kad čujete šta je morao da proda za imanje u Tršiću
OVAJ GRAD JE NA 13 DANA BIO PRESTONICA SRBIJE! Varošica koja je bila poprište istorijske drame
PRONAĐEN UKRADENI TITOV SAT: Skupocenost nestala bez traga pre deset godina
Nakon toga pregovori o uslovima mira su nastavljeni, a potom i dogovoreni, ali tek Versajskim mirom 28. juna 1919. godine, čime je Prvi svetski rat i zvanično okončan. Ovaj državni praznik se u Republici Srbiji proslavlja od 2012. godine, a pre toga se obeležavao na prvim časovima u svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji od 2005. godine.
U nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam dan praznika, kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijine ramonde, ugrožene vrste u Srbiji, koju ljudi treba da nose na reveru.
Ovaj cvet je u botanici poznat i kao cvet feniks jer i kad se potpuno osuši, ukoliko se zalije, može da oživi. Otuda i simbolika „ponovonog rađanja“ Srbije koja je uspela da se oporavi nakon stradanja. Cvet Označava veru i nadu učesnika albanske golgote u svoj podvig konačne pobede na Solunskom frontu i povratka u otadžbinu nakon tri godine muka, neizvesnosti i borbe.
Nataljina ramonda dobila je ime po srpskoj kraljici Nataliji - supruzi kralja Milana Obrenovića.
Pošto je kralj voleo da boravi u u Nišu, tadašnjoj drugoj prestonici Srbije, s kraljem i kraljicom uvek je putovao i dr Sava Petrović, dvorski lekar, obrazovan čovek koji je voleo je botaniku i duge šetnje.
Jednom prilikom, šetajući se okolinom Niša 1884. godine, uočio je još jednu vrstu ove biljke i dao joj ime Ramonda nissana - niška ramonda, ali joj to ime nije bilo suđeno. Zajedno sa Josifom Pančićem opisao je ovu vrstu i dao joj ime po kraljici Nataliji. Osim u Srbiji, Natalijina ramonda raste još samo u Grčkoj i Makedoniji, odn. na planini Nidže, čiji je najviši vrh Кajmakčalan, poprište najžešćih borbi na Solunskom frontu tokom Prvog svetskog rata.