ЗАШТО СЕ БАШ ОВАЈ ЦВЕТ НОСИ НЕДЕЉУ ДАНА НА РЕВЕРУ? Шта симболизује Наталијина рамонда? (ВИДЕО)
Наталијина рамонда познатија је и као цвет феникса
У Републици Србији, 11. новембар слави се као Дан примирја у Првом светском рату, чијим су потписивањем, у 11 сати у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша у шуми Компјењ у Француској, силе Антанте и Немачка окончале сукоб пре тачно 100 година.
ВУК КАРАЏИЋ ИМАО ЈЕ 13 ДЕЦЕ: Волео је једну жену, а изненадићете се кад чујете шта је морао да прода за имање у Тршићу
ОВАЈ ГРАД ЈЕ НА 13 ДАНА БИО ПРЕСТОНИЦА СРБИЈЕ! Варошица која је била поприште историјске драме
ПРОНАЂЕН УКРАДЕНИ ТИТОВ САТ: Скупоценост нестала без трага пре десет година
Након тога преговори о условима мира су настављени, а потом и договорени, али тек Версајским миром 28. јуна 1919. године, чиме је Први светски рат и званично окончан. Овај државни празник се у Републици Србији прославља од 2012. године, а пре тога се обележавао на првим часовима у свим основним и средњим школама у Србији од 2005. године.
У недељи која претходи празнику, као и на сам дан празника, као главни мотив за амблем овог празника користи се цвет Наталијине рамонде, угрожене врсте у Србији, коју људи треба да носе на реверу.
Овај цвет је у ботаници познат и као цвет феникс јер и кад се потпуно осуши, уколико се залије, може да оживи. Отуда и симболика „поновоног рађања“ Србије која је успела да се опорави након страдања. Цвет Означава веру и наду учесника албанске голготе у свој подвиг коначне победе на Солунском фронту и повратка у отаџбину након три године мука, неизвесности и борбе.
Натаљина рамонда добила је име по српској краљици Наталији - супрузи краља Милана Обреновића.
Пошто је краљ волео да борави у у Нишу, тадашњој другој престоници Србије, с краљем и краљицом увек је путовао и др Сава Петровић, дворски лекар, образован човек који је волео је ботанику и дуге шетње.
Једном приликом, шетајући се околином Ниша 1884. године, уочио је још једну врсту ове биљке и дао јој име Рамонда nissana - нишка рамонда, али јој то име није било суђено. Заједно са Јосифом Панчићем описао је ову врсту и дао јој име по краљици Наталији. Осим у Србији, Наталијина рамонда расте још само у Грчкој и Македонији, одн. на планини Ниџе, чији је највиши врх Кајмакчалан, поприште најжешћих борби на Солунском фронту током Првог светског рата.