VELIKI BROJ PREMINULIH OD KORONE Najnoviji podaci: U Srbiji više od 6.000 obolelih za dan
Ovo je najnoviji presek stanja u vezi sa korona virusom u Srbiji
Korona virus je u poslednja 24 sata potvrđen kod 6,239 osoba, a istovremeno je od posledica ove bolesti preminulo 58 pacijenata.
Testirano je 17,606 osoba.
Na respiratoru je 165 pacijenata.
"MATEJ VIŠE NE IZGLEDA KAO NA SLIKAMA" Evo kako da ga prepoznate ako ga sretnete
MUŠKARAC VIDEO AUTOMOBIL NESTALOG ŽIVOJINA NA MORAVI? Ceo Čačak se digao na noge, potraga u punom jeku (FOTO)
DA LI NAS ČEKA PAKLENO LETO? RHMZ objavio dugoročnu vremensku prognozu, evo kakve će biti temperature u Srbiji
Najčešći postkovid simptomi koji mogu dovesti do srčanog udara
Prof. dr Arsen Ristić, načelnik Odeljenja za srčanu insuficijenciju i pomoćnik direktora Klinike za kardiologiju KCS, pričao je u Jutarnjem progamu o srčanim problemima i simptomima koji su razlog za uzbunu nakon preležanog kovida.
Podaci pokazuju da će 20 do 50 odsto pacijenata koji su preležali koronu imati upalu srčanog mišića, a simptomi koji su znak za alarm su pojačano zamaranje, gušenje, lošija tolerancija na napor, oticanje nogu ili nemogućnost da se leži na ravnoj površini, a da disanje ne bude kompromitovano.
Komplikacije mogu da se odnose i na kasnije manifestacije i izazovu srčani udar!
Težina komplikacije zavisi od soja koji ste imali - omikron daje nešto blaže kardiovaskularne probleme, i nešto ređe izaziva upalu pluća. Ali vakcinacija je garancija da komplikacija neće biti.
- Kombinacija upale pluća sa upalom srčanog mišića je posebno rizična za bolesnike. Kada ste vakcinisani, rizik da se pojavi upala srčanog mišića u kovidu je svega 11 na sto hiljada bolesnika, što je nedavno objavljeno na populaciji obolelih u Izraelu - kaže Arsić.
PCR negativan, a moraju u bolnicu
Klinika za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije zbrinjava postkovid pacijente kojima se pluća i respiratorni sistem nisu oporavili ni mnogo meseci od preležene bolesti.
Direktor te Klinike, doktor Mihailo Stjepanović kaže za da praktično nema dana da se iz kovid bolnice u Kliniku ne privede pacijent iz post-kovid sindroma koji je PCR negativan.
Pulmolozi su, napominje, u poslednje dve godine bili pod velikim pritiskom.
- Kada smo bili u crvenoj zoni išli smo u druge bolnice. Imamo veliki pritisak ne kovid pacijenata. Svakoga dana pregledamo oko 250 bolesnika. U jednom momentu smo bili jedina pulmološka ustanova u Beogradu. Pritisak je bio ogroman. Od 39 pulmologa specijalista, ako devet ode u kovid bolnicu u Batajnicu, a 14 se razboli, rad je bio težak, ali smo izdržali - napominje Stjepanović.