ВЕЛИКИ БРОЈ ПРЕМИНУЛИХ ОД КОРОНЕ Најновији подаци: У Србији више од 6.000 оболелих за дан
Ово је најновији пресек стања у вези са корона вирусом у Србији
Корона вирус је у последња 24 сата потврђен код 6,239 особа, а истовремено је од последица ове болести преминуло 58 пацијената.
Тестирано је 17,606 особа.
На респиратору је 165 пацијената.
"МАТЕЈ ВИШЕ НЕ ИЗГЛЕДА КАО НА СЛИКАМА" Ево како да га препознате ако га сретнете
МУШКАРАЦ ВИДЕО АУТОМОБИЛ НЕСТАЛОГ ЖИВОЈИНА НА МОРАВИ? Цео Чачак се дигао на ноге, потрага у пуном јеку (ФОТО)
ДА ЛИ НАС ЧЕКА ПАКЛЕНО ЛЕТО? РХМЗ објавио дугорочну временску прогнозу, ево какве ће бити температуре у Србији
Најчешћи постковид симптоми који могу довести до срчаног удара
Проф. др Арсен Ристић, начелник Одељења за срчану инсуфицијенцију и помоћник директора Клинике за кардиологију КЦС, причао је у Јутарњем прогаму о срчаним проблемима и симптомима који су разлог за узбуну након прележаног ковида.
Подаци показују да ће 20 до 50 одсто пацијената који су прележали корону имати упалу срчаног мишића, а симптоми који су знак за аларм су појачано замарање, гушење, лошија толеранција на напор, отицање ногу или немогућност да се лежи на равној површини, а да дисање не буде компромитовано.
Компликације могу да се односе и на касније манифестације и изазову срчани удар!
Тежина компликације зависи од соја који сте имали - омикрон даје нешто блаже кардиоваскуларне проблеме, и нешто ређе изазива упалу плућа. Али вакцинација је гаранција да компликација неће бити.
- Комбинација упале плућа са упалом срчаног мишића је посебно ризична за болеснике. Када сте вакцинисани, ризик да се појави упала срчаног мишића у ковиду је свега 11 на сто хиљада болесника, што је недавно објављено на популацији оболелих у Израелу - каже Арсић.
ПЦР негативан, а морају у болницу
Клиника за пулмологију Универзитетског клиничког центра Србије збрињава постковид пацијенте којима се плућа и респираторни систем нису опоравили ни много месеци од прележене болести.
Директор те Клинике, доктор Михаило Стјепановић каже за да практично нема дана да се из ковид болнице у Клинику не приведе пацијент из пост-ковид синдрома који је ПЦР негативан.
Пулмолози су, напомиње, у последње две године били под великим притиском.
- Када смо били у црвеној зони ишли смо у друге болнице. Имамо велики притисак не ковид пацијената. Свакога дана прегледамо око 250 болесника. У једном моменту смо били једина пулмолошка установа у Београду. Притисак је био огроман. Од 39 пулмолога специјалиста, ако девет оде у ковид болницу у Батајницу, а 14 се разболи, рад је био тежак, али смо издржали - напомиње Стјепановић.