NAJSTARIJE USKRŠNJE JAJE U SRBIJI: Zoran iz Mokrina čuva ovo jaje već 35 godina
Jaje je davne 1985. godine u lukovini, kao i uvek, ofarbala i baštenskim cvećem išarala Marija Biber. Poklonila ga je svom budućem zetu, Zoranu Ristiću.
Zoran Ristić iz Mokrina čuva ofarbano jaje koje mu je na Uskrs, kada je došao da upozna porodicu svoje devojke, poklonila njena majka
Zet i tašta ne moraju uvek biti u svađi. Ne moraju ni da sa vole, ali bi trebalo da se poštuju. Upravo o takvom poštovanju svedoči jedno kokošije jaje ofarbano u Mokrinu kod Kikinde, za Uskrs pre 35 godina koje se i sada brižljivo čuva. Ono je simbol jedne ljubavi, jedne porodice, vere u najradosniji hrišćanski praznik i uverenja da ništa nije slučajno.
Jaje je davne 1985. godine u lukovini, kao i uvek, ofarbala i baštenskim cvećem išarala Marija Biber. Poklonila ga je svom budućem zetu, Zoranu Ristiću. Ni slutila nije da će ga on čuvati sve do danas, punih 35 godina.
Uvek uz svoj narod kad je najteže: Ono što su uradili volonteri Meridiana je za APLAUZ!
SVEŠTENICI OBRADOVALI ČAČANE: Sa raširenim srpskim zastavama i svetim ikonama prošli ulicama i poslali važnu poruku za Uskrs (FOTO)
AMBASADORKA KINE ODUŠEVILA SRBIJU: Sama ofarbala jaja za Uskrs na stari srpski način (VIDEO)
- Tata i mama su se tada već uveliko zabavljali i tata je prvi put na Uskrs otišao kod mamine porodice da se upoznaju. Baka Marija ga je počastila, ali mu je poklonila i jedno jaje, kako je to običaj. Tata i mama su se venčali šest godina kasnije, a tata je jaje uvek čuvao sa velikom pažnjom. Ono uvek stoji na istom mestu, u vitrini, sa čašama, ali u posebnoj šoljici. Svakog Uskrsa tata nam pomene to jaje, pokaže ga i mi svi znamo za njega. Ono je važno za našu porodicu i čuvamo ga s posebnom pažnjom, ljubavlju i uspomenom na baku Mariju – ispričala je Barbara Ristić, Zoranova ćerka.
Ona i brat joj blizanac Gabrijel, kao i stariji brat Sebastijan znaju da je njihov otac na ovaj način iskazao veliko poštovanje prema njihovoj baki, ali isto tako i veliku ljubav prema njihovoj majci Boriški. Zato Ristići čuvaju staro uskršnje jaje kao unikatnu porodičnu relikviju.
- Jaje je sada jako lagano, ima samo ljusku i kada se prodrma ništa se ne čuje u njemu. Kada se jaje čuva dve, tri godine onda se čuje da u njemu ima kao neka loptica. Ovo je potpuno prazno i sada samo pazimo da ga ne polomimo – priča Barbara, studentkinja prve godine medicine u Novom Sadu.
Jaje koje je baka Marija Biber poklonila njenom ocu pre nego se ona i rodila i dalje ima jasnu boju i šaru. Vidljivo je da je ofarbano u lukovini, a razaznaju se i sve šare. Kako traje jaje, tako traju sloga, poštovanje, ljubav i napredak porodice Ristić iz Mokrina. Baka Marija Biber, da je živa, bila bi ponosna na njih.
U Mokrinu je ove godien trebalo da se održi jubilarna 30. "Tucanijada", takmičenje u kuckanju farbanim uskršnjim kokošijim jajima. Zbog vanredne situacije u zemlji, epidemije virusa korona i zabrane masovnih okupljanja, jedinstveno takmičenje je organizovano na Fejsbuku, na stranici i traje "Vaskršnje svečanosti u Mokrinu", do srede, 22. aprila.
RADUJ SE SRBIJO! Na Uskrs tri ISTOVREMENA POROĐAJA u Višegradskoj, ovo je NAJLEPŠA FOTOGRAFIJA danas (FOTO)
Za građane Srbije ovo nije prvi put da Vakrs provode u svojim domovima: Samo je ove godine razlog drugačiji
SIMBOLI VASKRSA: Tokom najradosnijeg hrišćanskog praznika, nipošto ne smemo zaboraviti ovih PET STVARI
Uskršnja ponoćna liturgija patrijarha srpskog Irineja u hramu Svetog Save