НАЈСТАРИЈЕ УСКРШЊЕ ЈАЈЕ У СРБИЈИ: Зоран из Мокрина чува ово јаје већ 35 година
Јаје је давне 1985. године у луковини, као и увек, офарбала и баштенским цвећем ишарала Марија Бибер. Поклонила га је свом будућем зету, Зорану Ристићу.
Зоран Ристић из Мокрина чува офарбано јаје које му је на Ускрс, када је дошао да упозна породицу своје девојке, поклонила њена мајка
Зет и ташта не морају увек бити у свађи. Не морају ни да са воле, али би требало да се поштују. Управо о таквом поштовању сведочи једно кокошије јаје офарбано у Мокрину код Кикинде, за Ускрс пре 35 година које се и сада брижљиво чува. Оно је симбол једне љубави, једне породице, вере у најрадоснији хришћански празник и уверења да ништа није случајно.
Јаје је давне 1985. године у луковини, као и увек, офарбала и баштенским цвећем ишарала Марија Бибер. Поклонила га је свом будућем зету, Зорану Ристићу. Ни слутила није да ће га он чувати све до данас, пуних 35 година.
Увек уз свој народ кад је најтеже: Оно што су урадили волонтери Меридиана је за АПЛАУЗ!
СВЕШТЕНИЦИ ОБРАДОВАЛИ ЧАЧАНЕ: Са раширеним српским заставама и светим иконама прошли улицама и послали важну поруку за Ускрс (ФОТО)
АМБАСАДОРКА КИНЕ ОДУШЕВИЛА СРБИЈУ: Сама офарбала јаја за Ускрс на стари српски начин (ВИДЕО)
- Тата и мама су се тада већ увелико забављали и тата је први пут на Ускрс отишао код мамине породице да се упознају. Бака Марија га је почастила, али му је поклонила и једно јаје, како је то обичај. Тата и мама су се венчали шест година касније, а тата је јаје увек чувао са великом пажњом. Оно увек стоји на истом месту, у витрини, са чашама, али у посебној шољици. Сваког Ускрса тата нам помене то јаје, покаже га и ми сви знамо за њега. Оно је важно за нашу породицу и чувамо га с посебном пажњом, љубављу и успоменом на баку Марију – испричала је Барбара Ристић, Зоранова ћерка.
Она и брат јој близанац Габријел, као и старији брат Себастијан знају да је њихов отац на овај начин исказао велико поштовање према њиховој баки, али исто тако и велику љубав према њиховој мајци Боришки. Зато Ристићи чувају старо ускршње јаје као уникатну породичну реликвију.
- Јаје је сада јако лагано, има само љуску и када се продрма ништа се не чује у њему. Када се јаје чува две, три године онда се чује да у њему има као нека лоптица. Ово је потпуно празно и сада само пазимо да га не поломимо – прича Барбара, студенткиња прве године медицине у Новом Саду.
Јаје које је бака Марија Бибер поклонила њеном оцу пре него се она и родила и даље има јасну боју и шару. Видљиво је да је офарбано у луковини, а разазнају се и све шаре. Како траје јаје, тако трају слога, поштовање, љубав и напредак породице Ристић из Мокрина. Бака Марија Бибер, да је жива, била би поносна на њих.
У Мокрину је ове годиен требало да се одржи јубиларна 30. "Туцанијада", такмичење у куцкању фарбаним ускршњим кокошијим јајима. Због ванредне ситуације у земљи, епидемије вируса корона и забране масовних окупљања, јединствено такмичење је организовано на Фејсбуку, на страници и траје "Васкршње свечаности у Мокрину", до среде, 22. априла.
РАДУЈ СЕ СРБИЈО! На Ускрс три ИСТОВРЕМЕНА ПОРОЂАЈА у Вишеградској, ово је НАЈЛЕПША ФОТОГРАФИЈА данас (ФОТО)
За грађане Србије ово није први пут да Вакрс проводе у својим домовима: Само је ове године разлог другачији
СИМБОЛИ ВАСКРСА: Током најрадоснијег хришћанског празника, нипошто не смемо заборавити ових ПЕТ СТВАРИ
Ускршња поноћна литургија патријарха српског Иринеја у храму Светог Саве