NESVAKIDAŠNJA PRIČA IZ PARAĆINA: Pogledajte kako se lekar Hitne pomoći bori protiv divljih deponija
- Priroda se teško i sporo oporavlja - naglašava dr Ivan.
Divljih deponija ima u gotovo svakom selu i po nekoliko. U Paraćinu bi uskoro trebalo da budu popisane u prvi katastar divljih deponija i smetlišta i to sve zahvaljujući lekaru iz Hitne pomoći.
ZAŠTO JE PRIČA O VAKCINI PROTIV KOVIDA SPLASNULA? Nacionalni savetnik za zdravlje otkrio: "Jedna stvar je sada važnija"
SRBIJA ĆE JEDINA U REGIONU BITI RODNO RAVNOPRAVNA U SAOBRAĆAJU: Ženskih vozača trenutno malo, uskoro velike promene
NIJE ŠALA! SUTRA ŠIROM SRBIJE RASPOLOŽENJE ĆE BITI ILUSTROVANO TUŽNIM SMAJLIJEM: Zbog čega je to tako?
Doktor Ivan Božinović je do sada veoma uspešno prikupljao plastiku i od zarađenog novca kupovao medicinske aparate i opremu. Mrežu saradnika po selima u opštini Paraćin sada će angažovati za tačno lociranje svih divljih deponija. Pretpostavlja se da ih ima više desetina i čak nekoliko stotina manjih smetlišta u svim selima bez izuzetka.
-Ja želim da očistim grad, da se narod nauči primarnoj selekciji, da se pojača kaznena politika da se ne bi pravile nove divlje deponije, da se zaštiti životna sredina i da se zdravstveno stanje stanovnika popravi, što je naš cilj od početka bio - naglasio je dr Ivan Božinović iz NVO "Srpsko društvo za vanredne situacije".
Jedna od većih divljih deponija nalazi se u Bošnjanu samo desetak metara od kuće Bojana Davidovića. On gotovo svakodnevno viđa meštane koji traktorima dovoze otpad, čak i uginule životinje.
-Nisam ja nadležan da prijavljujem ljude, treba da se nađe komunalna inspekcija pa da vidi šta je, nema potrebe da se zavađujem s narodom - kategoričan je Bojan Davidović.
I mada u selu postoje kontejneri, a na zahtev može da dođe i kamion za kabasti otpad, nekako je lakše sve to strpati u prikolicu, pa u prirodu. A onda to razvlače psi i ptice, kiša spira, a toksini zagađuju okolne njive i nizvodno reke.
- Najopasnije je, te se deponije mahom pale, može doći do požara do velike štete - upozorava meštanin Stanoje Trifunović.
Doktor Ivan Božinović tvrdi da je prikupljanjem plastične ambalaže ipak uspeo da bar delimično promeni svest građana o značaju ekologije. Cilj je da ljudi shvate da se priroda teško i sporo oporavlja, a krajnje je vreme da neko od zagađivača bude i kažnjen.