НЕСВАКИДАШЊА ПРИЧА ИЗ ПАРАЋИНА: Погледајте како се лекар Хитне помоћи бори против дивљих депонија
- Природа се тешко и споро опоравља - наглашава др Иван.
Дивљих депонија има у готово сваком селу и по неколико. У Параћину би ускоро требало да буду пописане у први катастар дивљих депонија и сметлишта и то све захваљујући лекару из Хитне помоћи.
ЗАШТО ЈЕ ПРИЧА О ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИДА СПЛАСНУЛА? Национални саветник за здравље открио: "Једна ствар је сада важнија"
СРБИЈА ЋЕ ЈЕДИНА У РЕГИОНУ БИТИ РОДНО РАВНОПРАВНА У САОБРАЋАЈУ: Женских возача тренутно мало, ускоро велике промене
НИЈЕ ШАЛА! СУТРА ШИРОМ СРБИЈЕ РАСПОЛОЖЕЊЕ ЋЕ БИТИ ИЛУСТРОВАНО ТУЖНИМ СМАЈЛИЈЕМ: Због чега је то тако?
Доктор Иван Божиновић је до сада веома успешно прикупљао пластику и од зарађеног новца куповао медицинске апарате и опрему. Мрежу сарадника по селима у општини Параћин сада ће ангажовати за тачно лоцирање свих дивљих депонија. Претпоставља се да их има више десетина и чак неколико стотина мањих сметлишта у свим селима без изузетка.
-Ја желим да очистим град, да се народ научи примарној селекцији, да се појача казнена политика да се не би правиле нове дивље депоније, да се заштити животна средина и да се здравствено стање становника поправи, што је наш циљ од почетка био - нагласио је др Иван Божиновић из НВО "Српско друштво за ванредне ситуације".
Једна од већих дивљих депонија налази се у Бошњану само десетак метара од куће Бојана Давидовића. Он готово свакодневно виђа мештане који тракторима довозе отпад, чак и угинуле животиње.
-Нисам ја надлежан да пријављујем људе, треба да се нађе комунална инспекција па да види шта је, нема потребе да се завађујем с народом - категоричан је Бојан Давидовић.
И мада у селу постоје контејнери, а на захтев може да дође и камион за кабасти отпад, некако је лакше све то стрпати у приколицу, па у природу. А онда то развлаче пси и птице, киша спира, а токсини загађују околне њиве и низводно реке.
- Најопасније је, те се депоније махом пале, може доћи до пожара до велике штете - упозорава мештанин Станоје Трифуновић.
Доктор Иван Божиновић тврди да је прикупљањем пластичне амбалаже ипак успео да бар делимично промени свест грађана о значају екологије. Циљ је да људи схвате да се природа тешко и споро опоравља, а крајње је време да неко од загађивача буде и кажњен.