Nije majka klela sina što se kockao nego što je išao da se vadi
Prema procenama stručnjaka u Srbiji ima oko 30.000 patoloških kockara, a većina njih, čak 80 odsto pomišlja na suicid.
Problem je veći utoliko što je kockanje postalo dostupno svima, kako odraslima tako i deci, pa je sve veći broj sportskih kladionica, koje nisu ništa manje opasne, stacionirane upravo oko osnovnih i srednjih škola. Tu dolazimo do stravičnog podatka da svaki četvrti mladić od 15 do 25 godina svakodnevno posećuje srpske kladionice.
Ako se plašite da će vas prevariti prilikom kupovine stana, OVE stvari morate da znate!
Zašto smo toliko neoprezni?! Pogledajte kako je jedna Beograđanka mogla da nastrada (VIDEO)
Istine i laži među izdavačima udžbenika: Iz kakvih knjiga uče srpski đaci?
Ići na takva mesta postalo je način "dokazivanja" pred drugarma, vršnjacima, dok je do pre izvesnog vremena takav vid razonode predstavljao izopačenu aktivnost.
Mogućnost zarade, iliti "leba bez motike", ključni je razlog zbog kog sve više ljudi, uglavnom muškarci pribegavaju ovom načinu zarade.
Zavisnici o kockanju su po pravilu muškarci od 16 do 45 godina. Višegodišnji su zavisnici, najčešće o sportskom klađenju, a potom o aparatima za kockanje. Česti su primeri srednjoškolaca koji se kockaju duže od tri godine što znaći da su pre 15 godina počeli svakodnevno da posećuju kladionice, iako je maloletnicima zakonom zabranjeno da se klade.
Sve je to teško kontrolisati, a ono što zabrinjava jeste podatak da je onlajn kockanje trenutno sve popularnije.
Kockanje putem intrneta je podjednako opasno kao i odlazak u kladionice, a deca neretko koriste izgovor učenje, zatvore se u sobu, a onda se na internetu klade ili igraju kockarske igre, a jedna od popularnijih je i poker.
O tome koliko je problem patološkog kockanja nevidljiv kod adolescenata govori činjenica da ne postoje jasni podaci o rasprostranjenosti tog poroka među mladima, jer je najčešće skriven u okviru vršnjačke grupe - deca se međusobno pokrivaju, a potom i unutar porodice.
Problem je toliko postao velik da se stopio sa svakodnevnim stvarima, te je kockanje postalo i društveno prihvatljiv fenomen. Nema razlike među kockarima, svima je cilj isti i uglavnom svi imaju isti sklop misli, godine su nebitne - kocka se i staro i mlado, a ne postoji mesto u Srbiji koje nema rulet, kladionicu ili bar pristup internetu koji je podjednako realan i opasan.
Prema rečima stručnjaka, na lečenje se dolazi tek onda kada se porodica nalazi u poziciji da pozajmljuje novac da bi isplatila dugove svoje dece. U najvećem broju slučajeva inicijatori uključivanja u program odvikavanja od kockanja jesu članovi porodice, a ne sam zavisnik koji najčešće misli da je njegovo stanje neizlečivo, te pomišlja na suicid, ili nije ni svestan svog problema već odbija pomoć.
Kako deluju strane službe u Srbiji? Biraju mlade i obrazovane, daju im OBEĆANJE, a evo zašto su odabrali NAŠU ZEMLJU
LJUBAV NA SRPSKI NAČIN On došao iz ŠVAJCARSKE, ona iz dalekog EKVADORA, a venčali se na Gardošu (FOTO)
Nov način komuniciranja, a potpuno bezbedan: Mafijaši daju 1000 evra za tajno dopisivanje
Uglavnom su svi kockari počeli kao jako mladi, vapili za nekim idolom sa kojim su želeli da se identifikuju, a obično je njihov izbor bio pogrešan, a ta greška se kasnije plaća kako novcem, tako i životima.