OSIPAONICA KOD SMEDEREVA: Selo ima dve crkve, ne zna se koja je lepša
Vekovima je glavna saobraćajnica u smederevskom kraju, kao i u celoj Srbiji, bio Carigradski drum, a glavne i najlepše građevine pored druma, koje su mamile poglede srpske sirotinje, bili su turski hanovi.
Pre dva veka veliki Đorđe, Stanoje Glavaš, hajduk Milovan iz Plane i ostali srpski junaci su hanove popalili i oni više nisu obnovljeni. U međuvremenu, smederevski kraj je dočekao nove i modernije staze i bogaze, kojima umesto konja i karavana promiču automobili i vozovi.
Godinama nas muče i opet im nije dosta: Jedna država je kriva za POMERANJE SATA i MALTRETIRA CEO SVET
(VIDEO) PRIZOR OD KOGA ZASTAJE DAH: Jedinstven snimak najvećeg bića u istoriji
Žena poklanja dve kuće, šume, livade i njive za STAN U BEOGRADU, a evo šta je potrebno da uradite
Jedna od njih, put od Velike Plane prema Smederevu, u narodu se i dalje zove Carigradski drum. Oni koji se manje drže narodnog predanja, a više činjenica podsećaju da je Carigradski drum išao drugim pravcem, preko danas Smederevske a nekad Hasan pašine Palanke.
Ono oko čega nema i ne može da bude sporenja jeste fakat da su pored saobraćajnice koja danas povezuje Veliku Planu i Smederevo, kad je lepota u pitanju, turske hanove zamenili hramovi srpske pravoslavne crkve. Koji svojim zvonicima krase horizont iznad pomoravskih sela. A najlepši među njima je Hram Svetog Arhanglela Gavrila u Osipaonici.
Teško je reći šta više pleni svojim izgledom, svojom istovremenom raskoši i jednostavnošću: stara crkva koja je sagrađena 1826. godine ili nova koja je krajem prošlog veka sagrađena u porti stare. Prvu su sagradili Karađorđevi i Miloševi savremenici, onda kad je tek rođena srpska država udarala temelje razvoju srpske kulture i slobode veroispovesti. Drugu su sagradili njihovi potomci, u želji da pokažu snagu svoje vere i ljubav prema svom selu kraj Morave.
Crkvu u delu sela koje se zove Lalić, pa je zovu i Lalićka crkva, osmislio je i ozidao poznati neimar Milutin Gođevac. Ono što je čini drugačijom od svojih vršnjakinja iz početka i sredine devetnaestog veka je to što nije sagrađena od brvana, već od kamena i opeke.
Po tome bi se moglo zaključiti da je ona delo nekog ko je bio bogat. Zbog toga traje predanje da je crkva zadužbina Kneza Miloša. A možda predanje ne laže. Možda je preki vladar stvarno podizanjem i ove svetinje pokušao da kod boga i naroda kupi oprost svojih ne malih grehova.
U staroj crkvi se nalazi ikonostas sa prestonim ikonama iz perioda od 1829. do 1829. godine rad Janje Molera, najpoznatijeg umetnika u Srbiji iz tog vakta i zemana, mada se pojedine ikone osipaoničkog ikonostasa u literaturi pripisuju Nikoli Apostoloviću, istaknutom slikaru ustaničke Srbije. U svetinji se čuvaju i brojni stari, veoma vredni bogoslužbeni predmeti i knjige.
Vozači, STUPILO JE NA SNAGU JEDNO PRAVILO: Vreme je za VELIKU PROMENU nakon pet meseci!
Pokrenuta inicijativa za ukidanje zabrane zapošljavanja u prosveti: Veliki značaj za mlade prosvetare
Dobra vest za roditelje! Od danas lakši upis dece u prvi razred! A evo i kako!
A krajem prošlog veka vredni ljudi Osipaonice su odlučili da pokažu da su dostojni svojih mučeničkih predaka i u porti stare podigli novu crkvu. Izuzetne građevinu koju krase brojne kupole i deset krstova.
Novi parohijski dom, zvonara i česma samo upotpunjuju lepotu koju oko upije kad pogleda dve lalićke crkve.