Evo zašto bake u Srbiji nose marame: Otkrivamo veliku žensku misteriju
Bez ovog detalja na glavi, starije žene širom Srbije, pa i sveta ne izlaze iz kuće.
Kako vreme prolazi, neki običaji se menjaju, ali jedna stvar ostaje nepromenjena, tradicija starijih žena širom sveta, koja je popularna i među bakama u Srbiji. Marame koje ne skidaju sa svojih glava kod njih nikada ne izlaze iz mode. One obožavaju da ih nose!
Otkrivamo i zbog čega je to tako.
Tradicija nošenja marama kod starijih žena u Srbiji, ali i svetu, ukorenjena je u pravoslavnoj tradiciji. Žene u crkvama imale su pokrivenu glavu i to u periodu nakon udaje. Tako je ostalo da dana današnjeg. Vekovima unazad menjao se stil oblačenja, ali i danas negde živi tradicija da se laktovi, kolena i kosa nakon prve bračne noći prekrivaju. Žene su na taj način čuvale svetost braka van kuće, odećom stavljajući do znanja da su udate. Jedini su muževi imali tu "privilegiju" da ih gledaju bez marame. Ovakav način odevanja, kada su nastupila feministička shvatanja tumačio se kao sputavanje i zarobljavanje žena. Poneke su zbog nametnutog običaja bile besne, pa su javno palile brushaltere, skraćivale suknje i počele nositi pantalone.
NEVEROVATNA AKCIJA U TRAVELLAND-U: LETUJTE U HOTELIMA PO CENI APARTMANA!
NI TRUNKA SNEGA! Temperature U PLUSU najavljuju PROLEĆNE DANE: Pogledajte šta nas očekuje za VIKEND!
Promrzli Srećko dobio PRAVO IME! Beba ostavljena kod Kučeva omiljena u bolnici: Poznato gde će odrastati!
I danas je kod Rusa ostao običaj da se u crkvama i manastirima ne sme ući bez pokrivene glave, čak se i malim devojčicama stavljaju marame.
Mnoge žene su nošenje marame shvatile kao dobar način da lepota njihovih lica dođe do izražaja i da se tada akcenat stavlja na njihove oči.
Patrijarh Pavle je napisao knjigu u kome je pomenuo ovaj detalj na glavi žena koji njih u crkvi predstavlja u najsvetijem obliku, kroz lik Majke Božije.
Njome se pokrivala kosa, ali su se u nju uvijala i deca, nosile bebe na leđima, zavijao hled. Marama je i više od modnog komada i ima daleko veći značaj, koji je kako smo objasnili ukorenjen u crkvenoj tradiciji.