Ево зашто баке у Србији носе мараме: Откривамо велику женску мистерију
Без овог детаља на глави, старије жене широм Србије, па и света не излазе из куће.
Како време пролази, неки обичаји се мењају, али једна ствар остаје непромењена, традиција старијих жена широм света, која је популарна и међу бакама у Србији. Мараме које не скидају са својих глава код њих никада не излазе из моде. Оне обожавају да их носе!
Откривамо и због чега је то тако.
Традиција ношења марама код старијих жена у Србији, али и свету, укорењена је у православној традицији. Жене у црквама имале су покривену главу и то у периоду након удаје. Тако је остало да дана данашњег. Вековима уназад мењао се стил облачења, али и данас негде живи традиција да се лактови, колена и коса након прве брачне ноћи прекривају. Жене су на тај начин чувале светост брака ван куће, одећом стављајући до знања да су удате. Једини су мужеви имали ту "привилегију" да их гледају без мараме. Овакав начин одевања, када су наступила феминистичка схватања тумачио се као спутавање и заробљавање жена. Понеке су због наметнутог обичаја биле бесне, па су јавно палиле брусхалтере, скраћивале сукње и почеле носити панталоне.
НЕВЕРОВАТНА АКЦИЈА У TRAVELLAND-U: ЛЕТУЈТЕ У ХОТЕЛИМА ПО ЦЕНИ АПАРТМАНА!
НИ ТРУНКА СНЕГА! Температуре У ПЛУСУ најављују ПРОЛЕЋНЕ ДАНЕ: Погледајте шта нас очекује за ВИКЕНД!
Промрзли Срећко добио ПРАВО ИМЕ! Беба остављена код Кучева омиљена у болници: Познато где ће одрастати!
И данас је код Руса остао обичај да се у црквама и манастирима не сме ући без покривене главе, чак се и малим девојчицама стављају мараме.
Многе жене су ношење мараме схватиле као добар начин да лепота њихових лица дође до изражаја и да се тада акценат ставља на њихове очи.
Патријарх Павле је написао књигу у коме је поменуо овај детаљ на глави жена који њих у цркви представља у најсветијем облику, кроз лик Мајке Божије.
Њоме се покривала коса, али су се у њу увијала и деца, носиле бебе на леђима, завијао хлед. Марама је и више од модног комада и има далеко већи значај, који је како смо објаснили укорењен у црквеној традицији.