POZIV NA MASOVNO SAMOUBISTVO STIGAO I U SRBIJU: Policija vreba, otkriveno SEDAM opasnih izazova na Tik-Toku!
Zbog jezive najave masovnog samoubistva dece na društvenoj mreži "Tik-Tok" MUP Srbije proverava potencijalno opasne sadržaje za decu i mlade na pojedinim društvenim mrežama i apeluje na roditelje da prate aktivnosti svoje dece na internetu.
Nažalost, "TikTok" je već nadaleko poznat po opasnim, pa čak i samoubilačkim izazovima među mališanima. Najnovije zastrašujuće upozorenje je stiglo od Interpola koji se, najpre, obratio MUP-u Republike Srpske sa saznanjima da je na lokalnoj "TikTok" grupi u Rusiji najavljeno masovno samoubistvo mladih osoba.
U MUP-u Srbije naveli su da su "obavešteni o informacijama koje kruže na jednoj društvenoj mreži, a tiču se poziva na grupno samoubistvo mladih osoba i da na teritoriji naše države proveravaju osnovanost tih upozorenja". Na sreću, najave se za sada nisu obistinile, ali opreza nikada dosta.
I MUP Republike Srpske upozorio je roditelje da obrate pažnju kakve sadržaje prate njihova deca na društvenim mrežama.
NIKO KAO SRBI! Narod sa najluđim idejama: Korona žurke su ništa, pogledajte šta smo sada smislili!
VAŽNO ZA SVE VOZAČE U SRBIJI: Ministarstvo promenilo propise o signalizaciji - ubuduće i tri NOVA SAOBRAĆAJNA ZNAKA
SAMOHRANA MAJKA SA FANTOMKOM: Bojana je kod kuće brižna i požrtvovana, a na poslu strah i trepet za kriminalce (FOTO)
- Stoga Ministarstvo apeluje na sve roditelje, posebno na one koji znaju da su njihova deca aktivna na društvenim mrežama i da imaju profil na "TikTok"-u, da odmah provere aktivnosti svoje dece na društvenim mrežama. Takođe da im ovih dana posvete posebnu pažnju, u smislu stalnog nadzora – saopšteno je iz MUP-a Srpske.
MUP Republike Srpske takođe, ističe da, na sreću, nemaju saznanja da su se jezive najave ostvarile.
- Nismo dobili nijednu prijavu o bilo kakvom sličnom događaju. Interpol je upozorio sve policije o tim najavama. Iako se to, pre svega, odnosilo na lokalnu "TikTok" grupu u Rusiji, internet je neograničeni prostor i zato svi moramo ozbiljno da shvatimo ove informacije. Pozivamo roditelje da povedu računa kojim sadržajima pristupaju njihova deca na internetu i da koriste aplikacije pomoću kojih im mogu zabraniti pristup opasnim sadržajima – naglašavaju u MUP-u Republike Srpske.
Ipak, kontrola dece na internetu nije baš tako jednostavna kako se možda u prvi mah čini. Roditelji bi za početak morali da budu digitalno pismeniji od svojih naslednika da bi im tehnički zabranili pristup opasnim sadržajima na internetu.
Na to za ukazuje osnivač udruženja "E-sigurnost" Jovan Šikanja.
- Postoje aplikacije pomoću kojih se može zabraniti deci pristup određenim sadržajima bez obzira na to da li se radi o mobilnom telefonu ili računaru. Međutim, ako roditelji nisu dovoljno upućeni o bezbednosno-informativnom sistemu računara, te aplikacije mogu biti i preteške za korišćenje. Recimo, može se dogoditi da blokiraju samo aplikaciju "Jutjuba", ali da "Jutjub" ne bude blokiran preko brauzera. Treba imati u vidu da naročito starija deca pokušavaju da nađu načina da zaobiđu te zabrane na internet – objašnjava Šikanja.
Kako kaže, sigurnost dece na internetu je veoma osetljiva i komplikovana tema.
- Nažalost, na internetu ima puno zavodljivih i opasnih izazova, pogotovo za decu koja još nedovoljno dobro rasuđuju. Takođe, treba imati u vidu da smo se u prošlosti susretali sa sličnim jezivim najavama koje su se kasnije, na sreću, ispostavile kao netačne ili neprecizne. Bojim se ako se učestalo ponavljaju ovakve najave, da roditelji ne prestanu da obraćaju pažnju na njih. Zato je odgovornost na svima nama, a kada to kažem, tu mislim i na institucije i medije kako ćemo pristupiti ovoj temi – apostrofira Šikanja.
Bezbednost dece na internetu se ne može ostvariti samo tehničkim rešenjima, podvlači sagovornik.
- Nije rešenje da roditelji samo konfigurišu aplikaciju kojom će zabraniti deci da pristupe određenim opasnim sadržajima. Mora se razgovarati sa decom i moraju se edukovati. Sigurnost je proces koji traje čitav život, a nije gotov proizvod – naglašava Jovan Šikanja, osnivač udruženja "E-sigurnost".
Inače, Interpol je alarmirao gotovo sve policijske službe zbog najava na "TikToku" da će u sredu, 3. marta doći do masovnih samoubistava mladih osoba u Rusiji. Na sreću, do toga nije došlo. U Rusiji je zabeležen samo jedan pokušaj samoubistva trinaestogodišnje devojčice u Sankt Peterburgu koja je zbog toga završila u bolnicu na ispiranju želudca.
Kako su pisali ruski mediji, prvi sumnjivi snimci na "TikToku" pojavili su se 24. Februara pošto se na ovoj društvenoj mreži našao sporni video koji je imao više od 430.000 pregleda. Policija je odmah reagovala i "TikTok" je zabranio ovu vrstu sadržaja. Bez obzira na to, ruski zvaničnici pokušavaju da uđu u trag tvorcima tog snimka i sankcionišu ih.
U međuvremenu oglasila se i društvena mreža "Tik Tok".
- Uklonili smo i nastavićemo da uklanjamo video snimke koji su povezani sa suicidom – naglasili su iz "TikTok"-a i dodali su da su blokirani i haštagovi koji su se koristili prilikom distribucije ovog sadržaja.
Zabrinjava podatak da su ruski zvaničnici krajem februara samo na društvenoj mreži “TikTok” otkrili I blokirali više od 400.000 video snimaka koji pozivaju na samoubistvo.
Od kada se pojavila, društvena mreža "TikTok" važi za jednu od najopasnijih po mališane zbog, najblaže rečeno, rizičnih izazova koji se plasiraju kao "igra" među mališanima. Neki od najjezivijih takozvanih "TikTok čelendže" koji su, nažalost, dovodili i do samoubistva dece:
Nažalost, za jezive izazove na “TikToku” u Srbiji se najviše čulo nakon misterioznog samoubistva desetogodišnjeg dečaka u Rakovici koji se krajem januara obesio o krevet na sprat. Pojedini domaći mediji su tada pisali kako je do smrti mališana došlo jer je igrao takozvani “Blekaut čelendž” na “TikToku” koji podrazumeva da deca stave kaiš oko vrata, stežu ga i snimaju to mobilnim telefonom dok ne padnu u nesvest.
Inaće, nekoliko dnaa pre tragedije u Rakovici, desetogodišnja devojčica u Italiji se ugušila igrajući upravo ovaj izazov. Zbog toga je "Tik Tok" zabranio pristup deci ispod 13 godina.
Jedan od najopasnijih, ali nažalost, i najpopularnijih izazova među mališanima na “Tik-Toku”. Reč je o “igri” u kojoj deca pozivaju vršnjake da stave novčić između viljuške punjača i utičnice.
Prilikom tog izazova po pravilu dolazi do varničenja koje može da dovede i do požara. Ova igra je jedno vreme bila najpopularnija u SAD i to ni manje ni više nego u školama pa je i policija morala da reaguje.
Izazov “Skull breaker” je, takođe, veoma morbidna igra među mališanima pošto je “silj” postaviti nogu vršnjaku kad skače kako bi pao na glavu?!
Nažalost, i ovaj čelendž je dovodio do ozbiljnih posledica – potresa mozga, lomljenja ruku, nogu, a jedan dečak je pao i u komu.
Takođe, nimalo naivna igra u kojoj dete treba da se priveže za stub ili krevet I potom pokuša da se oslobodi. I u toj igri je dolazilo do neželjenih posledica pa je tako jedan dečak pao na glavu i povredio očnu duplju što je dovelo do pucanja krvnog suda u mozgu zbog čega je bio u kritičnom stanju.
Neverovatno je šta sve deca mogu smisliti kao izazov pa “igrom” smatraju i gutanje kašike cimeta bez vode. Nažalost, I zbog ovog čelendža jedan dečak se ugušio i preminuo.
Još jedan, nažalost, popularni, izazov među tinejdžerima koji su se takmičili u gutanju prekomerne doze lekova protiv alergije - antihistaminika. I zbog ove igre dolazilo je do mnogo trovanja, pa i nekoliko smrti.
Mazohizam mališani testiraju i tako što na “TikToku” sipaju so na kožu koju potom pritiskaju kockom leda, a pobednik je onaj ko duže izdrži bol. Treba li pominjati, da je i ovaj izazov dovodio do opekotina drugog, pa čak i trećeg stepena, a pojedinci su dobili i transplantaciju kože.