PRETI LI NAM POLICIJSKI ČAS? Da li ćemo sa više od 1.500 zaraženih za 24 sata doći do novih 638 sati "pod ključem"
Policijski čas je prvi put uveden 18. marta i prvobitno u skraćenom periodu, od 20.00 do 5.00 ujutro narednog dana.
Nošenje maski i držanje neophodne distance - u redu, ranije zatvaranje kafića, fudbalske utakmice bez publike i neodlazak na odmor - ajde nekako ćemo da preguramo, ali samo nemojte ponovo da nam uvodite policijski čas i vanredno stanje.
Ovako bi izgledalo razmišljanje prosečnog građanina Srbije koji je, baš kao i stanovnici cele planete, već umoran od korona virusa i restrikcija koje se mesecima unazad nameću u cilju suzbijanja ove bolesti. Ipak, neka vrsta policijskog časa već je ponovo uvedena u Španiji, Francuskoj, Grčkoj, Sloveniji...
EPIDEMIOLOZI I LEKARI BEZNADEŽNI: Zaraza u Srbiji se širi nezaustavljivo, inficiranih i do 10 puta više!
Korona ušla u nekoliko vrtića u Novom Sadu: Zaraženo šestoro zaposlenih
ZABRINJAVAJUĆE SVEDOČENJE SRPSKOG ANESTEZIOLOGA: Vodite računa, pacijenti nam umiru u strašnim mukama
A za one koji su možda zaboravili kako je izgledao život tokom vanrednog stanja i policijskog časa, nije naodmet kratko podsećanje. Tokom prvog naleta korone, od 18. marta pa sve do 6. maja, stanovnici Srbije su u svojevrsnom karantinu tokom trajanja policijskog časa proveli 638 sati ili više od 26,5 dana.
Policijski čas je prvi put uveden 18. marta i prvobitno u skraćenom periodu, od 20.00 do 5.00 ujutro narednog dana. Međutim, u ovakvom obliku je važio samo četiri dana, pošto je već od 22. marta produžen na period od 17.00 do 5.00, zbog čega su i sve prodavnice, apoteke i pekare morale da menjaju radno vreme.
Početkom aprila bilo je ozbiljnih najava da bi policijski čas mogao da traje i 24 sata dnevno, što se srećom nikada nije dogodilo. Ipak, vlasti su odlučile da okupljanja građana pre svega po izletištima ograniče dugim policijskim časovima tokom vikenda.
Prvi takav je trajao 60 sati, od 10. aprila uveče do 13. aprila u ranim jutarnjim satima, da bismo najduži, ali i najkontroverzniji, imali za Uskrs, u periodu od 17. do 21. aprila i on je trajao čak 84 sata!
Odmah po njegovom završetku doneta je odluka da ubuduće policijski čas, tokom kojeg važi zabrana izlaska građana na ulice (sa izuzetkom onih koji imaju dozvole) bude malo skraćen, pa je počinjao svakog dana od 18.00 časova.
Treći "vikend pod katancem" imali smo od 24. do 27. aprila i on je trajao 59 sati, dok je za prvomajske praznike zabrana izlaska važila od 30. aprila do 2. maja, odnosno 35 sati.