SRPSKI LEKARI OBJASNILI: Ovu stvar odmah izbacite iz ishrane, tako ste podložniji korona virusu (FOTO)
Doktori su objasnili da se 75 odsto imuniteta stvara u crevima.
Prof. dr Borislav Kamenov i docent dr Momir Dunjić objasnili su građanima i dali najvažnije savete kako da se zaštitimo od korona virusa, naravno, pored toga što ćemo maksimalno sprečiti kontakte.
PREDSEDNIK VUČIĆ SE U 18 ČASOVA OBRAĆA NACIJI: Srbija preduzima nove mere u borbi protiv korona virusa
OVA KNJIGA JE PREDVIDELA KORONA VIRUS?! "Biološko oružje će OPUSTOŠITI SVET, zove se VUHAN-400" (FOTO)
(UŽIVO) PANDEMIJA KORONA VIRUSA: Pomoć od Kine leti ka Srbiji, broj obolelih u Nemačkoj porastao sa dve na 16.000, u Italiji i dalje najteže (FOTO/VIDEO)
Ovo su veoma važni saveti i lekari kažu da ih se moramo pridržavati.
- Kada pričamo o imunologoji, endokrinologiji, mi to objedinjujemo i zovemo psiho-imuno-neuro-endokrinologija. Na prvom mestu je psiho - psihičko stanje. Hronični stres ruši imunitet, važno je ne gajiti strah, jer skepsa, nepoverenje dovodi do skoka hormona stresa, što direkt utiče na funkciju timusa, kao glavne imunološke žlezde - kaže dr Dunjić.
Važno je da zadržimo smirenost, umeren način života - vraćanje snu - san je vrlo važan faktor, jer se tokom noći obnavlja melatonin koji je važan, jer kada treba da se spava, on direktno utiče na timus i imunitet. Spavanje od šest do osam sati je u redu. Pozitivan stav i spavanje - dve važne stvari za imunitet.
Nikako nije dobra preterana fizička aktivnost. Trčanje nije dobro ako neko ima virus, jer može da vam se stanje pogorša. Važna je umerena aktivnost - kaže dr Kamenov.
- Treba izbaciti šećere, pre svega veštačke, mislim na saharozu, ne na fruktozu, to treba unositi umereno, to je veliki značaj šećera koji utiče na imunitet - obara ga - beli, grickalice, gazirana pića. Ono što sada treba uraditi je da ne kupujemo slatkiše. Ako to koristimo - štetimo, svako unošenje šećera diže nivo insulina koje dovodi do imunoloških i endokrinih promena u organizmu koje dovode do slabljena imuniteta - kaže dr Dunjić.
Ova dvojica naših vrsnih stručnjaka savetuju ovakvu ishranu - zeleno povrće, salate, paprike, paradajz, limun, brokoli, kupus, voće (u umerenim količinama).
- Preporuke su da se organizam hidrira, sada bih skrenuo pažnju zbog epidemije i problema s varenjem u Evropi i Severnoj Americi, postoji problem - loše varenje - dolazi do lošije cirkulacije na nivou pankreasa, jedna od mera koja bi se mogla sada preporučiti da se ujutru uz ručak i večeru pije vruća voda, toliko da se ne izgorimo; toplo uvek deluje protiv virusa; naš organizam tako dižemo na novi nivo rada, povećanjem temperature povećavamo i imunološku sposobnost - kaže dr Dunjić.
- kiseli kupus
- nar
- biber
Doktori su takođe objansili da se 75 odsto imuniteta stvara u crevima, a 100 odsto lošeg takođe u crevima - mleko može biti problem onom ko ne podnosi mleko. Nemojte jesti stvari koje vas nadimaju.
- Vitamin D
- Cink
- Guščja