СРПСКИ ЛЕКАРИ ОБЈАСНИЛИ: Ову ствар одмах избаците из исхране, тако сте подложнији корона вирусу (ФОТО)
Доктори су објаснили да се 75 одсто имунитета ствара у цревима.
Проф. др Борислав Каменов и доцент др Момир Дуњић објаснили су грађанима и дали најважније савете како да се заштитимо од корона вируса, наравно, поред тога што ћемо максимално спречити контакте.
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ СЕ У 18 ЧАСОВА ОБРАЋА НАЦИЈИ: Србија предузима нове мере у борби против корона вируса
ОВА КЊИГА ЈЕ ПРЕДВИДЕЛА КОРОНА ВИРУС?! "Биолошко оружје ће ОПУСТОШИТИ СВЕТ, зове се ВУХАН-400" (ФОТО)
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: Помоћ од Кине лети ка Србији, број оболелих у Немачкој порастао са две на 16.000, у Италији и даље најтеже (ФОТО/ВИДЕО)
Ово су веома важни савети и лекари кажу да их се морамо придржавати.
- Када причамо о имунологоји, ендокринологији, ми то обједињујемо и зовемо психо-имуно-неуро-ендокринологија. На првом месту је психо - психичко стање. Хронични стрес руши имунитет, важно је не гајити страх, јер скепса, неповерење доводи до скока хормона стреса, што директ утиче на функцију тимуса, као главне имунолошке жлезде - каже др Дуњић.
Важно је да задржимо смиреност, умерен начин живота - враћање сну - сан је врло важан фактор, јер се током ноћи обнавља мелатонин који је важан, јер када треба да се спава, он директно утиче на тимус и имунитет. Спавање од шест до осам сати је у реду. Позитиван став и спавање - две важне ствари за имунитет.
Никако није добра претерана физичка активност. Трчање није добро ако неко има вирус, јер може да вам се стање погорша. Важна је умерена активност - каже др Каменов.
- Треба избацити шећере, пре свега вештачке, мислим на сахарозу, не на фруктозу, то треба уносити умерено, то је велики значај шећера који утиче на имунитет - обара га - бели, грицкалице, газирана пића. Оно што сада треба урадити је да не купујемо слаткише. Ако то користимо - штетимо, свако уношење шећера диже ниво инсулина које доводи до имунолошких и ендокриних промена у организму које доводе до слабљена имунитета - каже др Дуњић.
Ова двојица наших врсних стручњака саветују овакву исхрану - зелено поврће, салате, паприке, парадајз, лимун, броколи, купус, воће (у умереним количинама).
- Препоруке су да се организам хидрира, сада бих скренуо пажњу због епидемије и проблема с варењем у Европи и Северној Америци, постоји проблем - лоше варење - долази до лошије циркулације на нивоу панкреаса, једна од мера која би се могла сада препоручити да се ујутру уз ручак и вечеру пије врућа вода, толико да се не изгоримо; топло увек делује против вируса; наш организам тако дижемо на нови ниво рада, повећањем температуре повећавамо и имунолошку способност - каже др Дуњић.
- кисели купус
- нар
- бибер
Доктори су такође објансили да се 75 одсто имунитета ствара у цревима, а 100 одсто лошег такође у цревима - млеко може бити проблем оном ко не подноси млеко. Немојте јести ствари које вас надимају.
- Витамин Д
- Цинк
- Гушчја