U 2018. IZUMRLO 38.138 SRBA!
Rođeno najmanje beba u istoriji.
Prošle godine je u Srbiji rođeno samo 63.958 beba, što je najmanji broj dece od kako se ova statistika vodi u našoj zemlji, alarmantni su podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Oboren je čak i crni rekord iz 2016. godine, kada su rođena 64.734 mališana, što je 776 više nego 2018!
Zabrinjava i podatak da je tokom prošle godine broj Srba smanjen za 38.138, jer je toliko više njih umrlo nego što se rodilo. Stručnjaci kažu da je njaveći problem u broju prvorođenih beba, pošto u Srbiji čak 55 odsto žena do 30. godine i 24,3 odsto do 40. godine nema decu.
Kako se navodi u podacima Republičkog zavoda za statistiku, i ove godine, kao i prethodnih 15, Srbija ima izrazito negativan prirodni priraštaj.
- Tokom 2018. godine rođeno je 63.958 beba, 936 manje nego 2017. i 2016. godine. Otkako se vodi statistika nikada u Srbiji nije rođeno ovoliko malo dece. Sa druge strane umrlo je 102.096 ljudi, što znači da je broj stanovnika tokom prošle godine smanjen za 38.138. U istoriji, samo je 2017. godine negativni priraštaj bio veći. Tada nas je "izumrlo" čak 38.828 - navode u RZS.
Ministarka bez portfelja za populacionu politiku, Slavica Đukić Dejanović, kaže da je glavni razlog za ove crne brojke to što se veliki procenat žena u Srbiji uopšte ne odlučuje za rađanje dece.
- Najstrašnije je to što se iz godine u godinu smanjuje broj prvorođenih beba, odnosno što se sve manji broj parova odlučuje na prvo dete. Sa druge strane, majke koje su se već jednom porodile lakše se odlučuju i na drugo, treće ili četvrto dete, pa se u tom segmentu statistika popravlja. Zbog svega ovoga je država preuzela niz mera kako bi se mlado stanovništvo zadržalo u zemlji, i kako bi se podstaklo da zasnuje što veće porodice - kaže ministarka i dodaje da se ti podsticaji primenjuju i u 2019. godini.
SVAKIH NEKOLIKO SEKUNDI, OD OVE BOLESTI UMRE JEDNA OSOBA: Ubija više nego rak creva, pankreasa i dojke ZAJEDNO
- Mere poput finansijske pomoći, usklađivanja rada i roditeljstva, ili većih plata, način su da motivišemo mlade da ranije zasnivaju porodice. Problem mladim ženama predstavlja i to što nemaju dovoljno poverenja u partnera, neke su posvećene karijerama, druge nemaju pomoć majki i svekrva... Demografska politika je godinama bila zanemarena i mi ne možemo to preko noći popraviti. Čak i da sve uradimo sve najbolje i najviše, prve znake promene videćemo tek za nekih 10 godina.
Sa njom je saglasan i demograf Goran Penev. Prema njegovim rečima, po svim statistikama, broj dece rođenih u 2018. godini najmanji je ikada.
- Podaci odavno nisu nimalo ohrabrujući, ali je postojala nada da se barem prošle godine pad nataliteta zaustavio. Pogotovo imajući u vidu sve moguće podsticajne i populacione mere koje se sprovode. Jedina uteha je da se, s obzirom na to da smo veoma stara nacija, broj umrlih u toku prošle godine smanjio u odnosu na prethodne periode - ističe Penev i dodaje:
- Posebno zanimljivo u celoj ovoj situaciji jeste to što raste broj trećerođene i četvororođene dece u porodici. To jasno pokazuje da je definitivni problem rađanje prvog deteta i odlučivanje mladih parova na brak i zasnivanje porodice.