У 2018. ИЗУМРЛО 38.138 СРБА!
Рођено најмање беба у историји.
Прошле године је у Србији рођено само 63.958 беба, што је најмањи број деце од како се ова статистика води у нашој земљи, алармантни су подаци Републичког завода за статистику.
Оборен је чак и црни рекорд из 2016. године, када су рођена 64.734 малишана, што је 776 више него 2018!
Забрињава и податак да је током прошле године број Срба смањен за 38.138, јер је толико више њих умрло него што се родило. Стручњаци кажу да је њавећи проблем у броју прворођених беба, пошто у Србији чак 55 одсто жена до 30. године и 24,3 одсто до 40. године нема децу.
Како се наводи у подацима Републичког завода за статистику, и ове године, као и претходних 15, Србија има изразито негативан природни прираштај.
- Током 2018. године рођено је 63.958 беба, 936 мање него 2017. и 2016. године. Откако се води статистика никада у Србији није рођено оволико мало деце. Са друге стране умрло је 102.096 људи, што значи да је број становника током прошле године смањен за 38.138. У историји, само је 2017. године негативни прираштај био већи. Тада нас је "изумрло" чак 38.828 - наводе у РЗС.
Министарка без портфеља за популациону политику, Славица Ђукић Дејановић, каже да је главни разлог за ове црне бројке то што се велики проценат жена у Србији уопште не одлучује за рађање деце.
- Најстрашније је то што се из године у годину смањује број прворођених беба, односно што се све мањи број парова одлучује на прво дете. Са друге стране, мајке које су се већ једном породиле лакше се одлучују и на друго, треће или четврто дете, па се у том сегменту статистика поправља. Због свега овога је држава преузела низ мера како би се младо становништво задржало у земљи, и како би се подстакло да заснује што веће породице - каже министарка и додаје да се ти подстицаји примењују и у 2019. години.
СВАКИХ НЕКОЛИКО СЕКУНДИ, ОД ОВЕ БОЛЕСТИ УМРЕ ЈЕДНА ОСОБА: Убија више него рак црева, панкреаса и дојке ЗАЈЕДНО
- Мере попут финансијске помоћи, усклађивања рада и родитељства, или већих плата, начин су да мотивишемо младе да раније заснивају породице. Проблем младим женама представља и то што немају довољно поверења у партнера, неке су посвећене каријерама, друге немају помоћ мајки и свекрва... Демографска политика је годинама била занемарена и ми не можемо то преко ноћи поправити. Чак и да све урадимо све најбоље и највише, прве знаке промене видећемо тек за неких 10 година.
Са њом је сагласан и демограф Горан Пенев. Према његовим речима, по свим статистикама, број деце рођених у 2018. години најмањи је икада.
- Подаци одавно нису нимало охрабрујући, али је постојала нада да се барем прошле године пад наталитета зауставио. Поготово имајући у виду све могуће подстицајне и популационе мере које се спроводе. Једина утеха је да се, с обзиром на то да смо веома стара нација, број умрлих у току прошле године смањио у односу на претходне периоде - истиче Пенев и додаје:
- Посебно занимљиво у целој овој ситуацији јесте то што расте број трећерођене и четворорођене деце у породици. То јасно показује да је дефинитивни проблем рађање првог детета и одлучивање младих парова на брак и заснивање породице.