Svake godine se UTOPI PEDESET LJUDI: Na ovo POSEBNO OBRATITE PAŽNJU na kupalištima - savet STRUČNJAKA
Najmlađa žrtva ima 14 godina, a najstarija 82. Svakog leta u Srbiji se udavi oko 50 ljudi.
Na kupalištima širom Srbije za samo sedam dana udavilo se četvoro ljudi, dok se za petim traga! Najmlađi utopljenik imao je samo 14, a najstariji 82 godine. Ovo, nažalost, gotovo izvesno nije konačan bilans ovog leta, pošto svake godine na rekama, jezerima i bazenima širom Srbije u proseku strada oko 50 ljudi.
Stručnjaci iz spasilačkih službi apeluju na kupače da ulaze u vodu samo na obeleženim plažama, da budu pažljivi i da nipošto ne plivaju pod uticajem alkohola ili sa punim stomakom.
SUPERĆELIJSKI OBLACI SE PRIBLIŽAVAJU SRBIJI! Donose KRUPAN GRAD I ORKANSKI VETAR, a prvi udar se očekuje VEČERAS! (FOTO/VIDEO)
VELIKA IZMENA U ZDRAVSTVENOM SISTEMU SRBIJE: Evo KAKO će od sada raditi domovi zdravlja i bolnice
Ispovest Nenada koji je preživeo udar groma: Čuo sam strahovit prasak, osetio jak pritisak u glavi i samo se srušio
Crna serija ovog leta otvorena je u utorak, 11. juna, kada se dečak M. G. (14) udavio u bari u selu Mošorin kod Titela. Tri dana kasnije, Ž. J. (37), otac dvoje dece iz Velikog Gradišta, utopio se u Dunavu kod gradske plaže. U subotu ujutru u Južnoj Moravi kod Bobovišta isplivao je leš muškarca za koga se pretpostavlja da je N. V. (61). Niz tragedija nastavljen je dva dana nakon toga, kada je na Adi Ciganliji nastradao M. P. (82) pošto se kupao na mestu gde je to najstrože zabranjeno. On je najverovatnije dobio srčani udar. Konačno, P. G. (20), student iz Šapca, nestao je u sredu u Novom Sadu kada je pokušao da prepliva Dunav. Za njegovim telom ronioci još tragaju...
Šef spasilačke ekipe na Adi Ciganliji Miodrag Jović kaže da je veliki broj utapanja kod nas nešto što se iz godine u godinu ponavlja.
- Više od 50 ljudi se udavi u našoj zemlji svake godine, a posebno su opasne reke, s obzirom na to da se radi o tekućoj vodi, čije se dno brzo menja. Zato mi uvek savetujemo kupačima da ne borave na kupalištima koja nisu uređena, kao i tamo gde nema medicinske pomoći i spasilačke službe. Konkretno, na Adi apelujemo na kupače da ne pokušavaju da preplivaju jezero, da se kupaju u obeleženim zonama, a roditelje posebno savetujemo da više pažnje obrate na svoju decu - navodi Jović.
Goran Radivojević, šef spasilačke ekipe na novosadskom Štrandu, jedinom obeleženom kupalištu u ovom gradu, kaže da je najbitnije izbegavati divlje plaže.
- Ono što preporučujem svim posetiocima organizovanih kupališta jeste da obavezno pročitaju table na ulazu, na kojima su navedene mere prevencije. Takvih upozorenja nema na divljim plažama, pa su tamo česta utapanja u letnjim mesecima - kaže Radivojević i dodaje da je posebno opasno kada roditelji izgube decu iz vida:
- Desi se da roditelji misle da su im deca na sigurnom, naročito ako pri sebi imaju neko pomagalo poput dušeka. Međutim, malo je potrebno da se dete prevrne i udavi.
Japanac na Adi Ciganliji video žestokog momka sa TETOVAŽOM: Kada je shvatio šta piše, SMEJAO SE KO LUD
Ukoliko ste izgubili registarske tablice morate da ispoštujete PROCEDURU! Evo koliko će vas koštati!
Nek vas ne zavara TROPSKI DAN U SRBIJI: Uveče sve po starom - kiša, grmljavina, OLUJA, a evo do kada će trajati!
Nišlija Petar Petrović, koji već 11 godina radi kao spasilac, kaže da kupači moraju da se pridržavaju pravila bezbednosti bilo da su na bazenu ili na otvorenim vodama.
- U vodu se ulazi samo ako ste u dobroj kondiciji, dakle nikako nakon upotrebe alkohola, opojnih sredstava, pa čak ni kada ste previše pojeli. To se radi oprezno i postepeno, naročito ako ste duže bili na suncu. Ako ste neispavani, nije preporučljivo da se kupate. Najbolje je malo odmoriti se u hladovini dok ne osetite da vam je dovoljno dobro pa tek onda ući u vodu - savetuje Petrović.