Сваке године се УТОПИ ПЕДЕСЕТ ЉУДИ: На ово ПОСЕБНО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ на купалиштима - савет СТРУЧЊАКА
Најмлађа жртва има 14 година, а најстарија 82. Сваког лета у Србији се удави око 50 људи.
На купалиштима широм Србије за само седам дана удавило се четворо људи, док се за петим трага! Најмлађи утопљеник имао је само 14, а најстарији 82 године. Ово, нажалост, готово извесно није коначан биланс овог лета, пошто сваке године на рекама, језерима и базенима широм Србије у просеку страда око 50 људи.
Стручњаци из спасилачких служби апелују на купаче да улазе у воду само на обележеним плажама, да буду пажљиви и да нипошто не пливају под утицајем алкохола или са пуним стомаком.
СУПЕРЋЕЛИЈСКИ ОБЛАЦИ СЕ ПРИБЛИЖАВАЈУ СРБИЈИ! Доносе КРУПАН ГРАД И ОРКАНСКИ ВЕТАР, а први удар се очекује ВЕЧЕРАС! (ФОТО/ВИДЕО)
ВЕЛИКА ИЗМЕНА У ЗДРАВСТВЕНОМ СИСТЕМУ СРБИЈЕ: Ево КАКО ће од сада радити домови здравља и болнице
Исповест Ненада који је преживео удар грома: Чуо сам страховит прасак, осетио јак притисак у глави и само се срушио
Црна серија овог лета отворена је у уторак, 11. јуна, када се дечак М. Г. (14) удавио у бари у селу Мошорин код Титела. Три дана касније, Ж. Ј. (37), отац двоје деце из Великог Градишта, утопио се у Дунаву код градске плаже. У суботу ујутру у Јужној Морави код Бобовишта испливао је леш мушкарца за кога се претпоставља да је Н. В. (61). Низ трагедија настављен је два дана након тога, када је на Ади Циганлији настрадао М. П. (82) пошто се купао на месту где је то најстроже забрањено. Он је највероватније добио срчани удар. Коначно, П. Г. (20), студент из Шапца, нестао је у среду у Новом Саду када је покушао да преплива Дунав. За његовим телом рониоци још трагају...
Шеф спасилачке екипе на Ади Циганлији Миодраг Јовић каже да је велики број утапања код нас нешто што се из године у годину понавља.
- Више од 50 људи се удави у нашој земљи сваке године, а посебно су опасне реке, с обзиром на то да се ради о текућој води, чије се дно брзо мења. Зато ми увек саветујемо купачима да не бораве на купалиштима која нису уређена, као и тамо где нема медицинске помоћи и спасилачке службе. Конкретно, на Ади апелујемо на купаче да не покушавају да препливају језеро, да се купају у обележеним зонама, а родитеље посебно саветујемо да више пажње обрате на своју децу - наводи Јовић.
Горан Радивојевић, шеф спасилачке екипе на новосадском Штранду, једином обележеном купалишту у овом граду, каже да је најбитније избегавати дивље плаже.
- Оно што препоручујем свим посетиоцима организованих купалишта јесте да обавезно прочитају табле на улазу, на којима су наведене мере превенције. Таквих упозорења нема на дивљим плажама, па су тамо честа утапања у летњим месецима - каже Радивојевић и додаје да је посебно опасно када родитељи изгубе децу из вида:
- Деси се да родитељи мисле да су им деца на сигурном, нарочито ако при себи имају неко помагало попут душека. Међутим, мало је потребно да се дете преврне и удави.
Јапанац на Ади Циганлији видео жестоког момка са ТЕТОВАЖОМ: Када је схватио шта пише, СМЕЈАО СЕ КО ЛУД
Уколико сте изгубили регистарске таблице морате да испоштујете ПРОЦЕДУРУ! Ево колико ће вас коштати!
Нек вас не завара ТРОПСКИ ДАН У СРБИЈИ: Увече све по старом - киша, грмљавина, ОЛУЈА, а ево до када ће трајати!
Нишлија Петар Петровић, који већ 11 година ради као спасилац, каже да купачи морају да се придржавају правила безбедности било да су на базену или на отвореним водама.
- У воду се улази само ако сте у доброј кондицији, дакле никако након употребе алкохола, опојних средстава, па чак ни када сте превише појели. То се ради опрезно и постепено, нарочито ако сте дуже били на сунцу. Ако сте неиспавани, није препоручљиво да се купате. Најбоље је мало одморити се у хладовини док не осетите да вам је довољно добро па тек онда ући у воду - саветује Петровић.