Uzalud preporuke za povratnike sa letovanja? Stručnjaci upozorili na NOVU OPASNOST koja vreba Srbiju zbog korone
Kad neko ima simptome, svakako je u obavezi da odmah ode u kovid ambulantu
Uzalud preporuke, apeli i molbe. Ako krizni štab ne uvede obavezujuće mere koje će povratnike s letovanja u inostranstvu zadržati u kućnoj izolaciji bar sedam ili deset dana, oni će rasejati KOVID-19 po celoj Srbiji.
NE TREBA SVAKO BOLESNO DETE DA SE TESTIRA: Roditelji školaraca zbunjeni, struka dala jasne instrukcije
"POLA GODINE KAO JEDAN RADNI DAN": Dr Kisić Tepavčević otkriva šta joj je najteže palo u borbi sa surovim virusom
ŠTA SMO NAUČILI O KORONI I ŠTA NAS TEK ČEKA: Od Vuhana i zastrašujučih snimaka iz Italije do Novog Pazara
Da ovo upozorenje treba shvatiti krajnje ozbiljno, pokazuje i najnoviji bilans korone u našoj zemlji. Za 24 sata otkrivena su 102 novozaražena, a više od ove brojke treba da zabrine to što ih je u odnosu na broj testiranih gotovo 1,5 odsto. Dan ranije procenat je bio ispod jedan odsto, a pre dva dana svega 0,4 odsto. To znači da se procenat od vikenda uvećao maltene četiri puta.
Teško je poverovati da će građani koji ulaze u zemlju, a procenjuje se da će ih dolaziti oko 50.000 sedmično do kraja septembra, poštovati bilo kakve preporuke kad nema ni kazne ni kontrole.
Zamenica direktora Instituta "Batut" dr Darija Kisić Tepavčević potvrdila je juče da neće biti sankcija za one koji se ne vrate sa odmora iz okolnih zemalja u Srbiju do petka, ističući da ih je krizni štab samo "upozorio za njihovo dobro" kako bi se pratilo njihovo zdravstveno stanje i da ne bi došlo do drastičnog skoka broja zaraženih.
- Kažnjavanje nije cilj, svrha nadzora jeste da se prate i zdrave osobe koje mogu biti prenosioci i da se skrene pažnja građanima koji se vraćaju na koje simptome da obrate pažnju i kome da se jave kako bi se brzo sprovelo lečenje - rekla je dr Kisić, podsećajući da je 20 puta veća verovatnoća zaraze u nekoj od okolnih zemalja nego u Srbiji.
Dr Predrag Kon, Darijin kolega iz kriznog štaba, najavio je da bi građani Srbije koji se budu vraćali iz Crne Gore, Hrvatske, BiH i Albanije, kao deo nadzora pod kojim će se nalaziti, možda popunjavali i test samoprocene na virus korona.
- Svako ko uđe u zemlju dobiće obaveštenje o nadzoru i obavezu da se javi u KOVID ambulantu - naveo je Kon.
Kako je objasnio, to javljanje će biti telefonski ili na neki drugi način, a postoji i mogućnost da to bude elektronski, preko testa samoprocene jer, kad se taj test popuni, sistem automatski dostavlja podatke primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Kad neko ima simptome, svakako je u obavezi da odmah ode u KOVID ambulantu.