Узалуд препоруке за повратнике са летовања? Стручњаци упозорили на НОВУ ОПАСНОСТ која вреба Србију због короне
Кад неко има симптоме, свакако је у обавези да одмах оде у ковид амбуланту
Узалуд препоруке, апели и молбе. Ако кризни штаб не уведе обавезујуће мере које ће повратнике с летовања у иностранству задржати у кућној изолацији бар седам или десет дана, они ће расејати КОВИД-19 по целој Србији.
НЕ ТРЕБА СВАКО БОЛЕСНО ДЕТЕ ДА СЕ ТЕСТИРА: Родитељи школараца збуњени, струка дала јасне инструкције
"ПОЛА ГОДИНЕ КАО ЈЕДАН РАДНИ ДАН": Др Кисић Тепавчевић открива шта јој је најтеже пало у борби са суровим вирусом
ШТА СМО НАУЧИЛИ О КОРОНИ И ШТА НАС ТЕК ЧЕКА: Од Вухана и застрашујучих снимака из Италије до Новог Пазара
Да ово упозорење треба схватити крајње озбиљно, показује и најновији биланс короне у нашој земљи. За 24 сата откривена су 102 новозаражена, а више од ове бројке треба да забрине то што их је у односу на број тестираних готово 1,5 одсто. Дан раније проценат је био испод један одсто, а пре два дана свега 0,4 одсто. То значи да се проценат од викенда увећао малтене четири пута.
Тешко је поверовати да ће грађани који улазе у земљу, а процењује се да ће их долазити око 50.000 седмично до краја септембра, поштовати било какве препоруке кад нема ни казне ни контроле.
Заменица директора Института "Батут" др Дарија Кисић Тепавчевић потврдила је јуче да неће бити санкција за оне који се не врате са одмора из околних земаља у Србију до петка, истичући да их је кризни штаб само "упозорио за њихово добро" како би се пратило њихово здравствено стање и да не би дошло до драстичног скока броја заражених.
- Кажњавање није циљ, сврха надзора јесте да се прате и здраве особе које могу бити преносиоци и да се скрене пажња грађанима који се враћају на које симптоме да обрате пажњу и коме да се јаве како би се брзо спровело лечење - рекла је др Кисић, подсећајући да је 20 пута већа вероватноћа заразе у некој од околних земаља него у Србији.
Др Предраг Кон, Даријин колега из кризног штаба, најавио је да би грађани Србије који се буду враћали из Црне Горе, Хрватске, БиХ и Албаније, као део надзора под којим ће се налазити, можда попуњавали и тест самопроцене на вирус корона.
- Свако ко уђе у земљу добиће обавештење о надзору и обавезу да се јави у КОВИД амбуланту - навео је Кон.
Како је објаснио, то јављање ће бити телефонски или на неки други начин, а постоји и могућност да то буде електронски, преко теста самопроцене јер, кад се тај тест попуни, систем аутоматски доставља податке примарној здравственој заштити. Кад неко има симптоме, свакако је у обавези да одмах оде у КОВИД амбуланту.