ISTORIJSKI DOGAĐAJ: Vraćanje Miroslavljevog jevanđelja će dodatno osnažiti VERSKU POVEZANOST Srbije i Rusije
Istrgnuta stranica biće predata na osnovu sporazuma Beograda i Moskve
Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić kaže da je vraćanje 166. stranice Miroslavljevog jevanđelja u Srbiju i potpuna restauracija najstarijeg srpskog književnog spomenika na ćirilici iz XII veka prvorazredni istorijski i kulturni događaj za Srbiju.
Najveći letnji popusti i posebni pokloni poznatih ovog meseca u Promenadi
Đerlek: Relativno miran dan u Novom Pazaru, još troje preminulo
KAKO JE BUKNULO ŽARIŠTE U SREMSKOJ MITROVICI? Razlog otkriva da još uvek ne shvatamo ozbiljnost situacije
- To će dodatno osnažiti versku povezanost između Srbije i Rusije - izjavio je Đurić.
Istrgnuta stranica Miroslavljevog Jevanđelja biće vraćena Srbiji na osnovu sporazuma Beograda i Moskve koji je posebnim zakonom 13. jula potvrdio i ruski predsednik Vladimir Putin, a zauzvrat će Rusiji biti vraćeno sedam vrednih slika velikog ruskog umetnika Nikolaja Reriha.
Sporazum o razmeni ovih dragocenih spomenika kulture postignut je tokom Putinove posete Beogradu u januaru 2019. godine, a potpisao ga je ruski premijer Dmitrij Medvedev prošlog oktobra tokom posete Srbiji. O povratku Srbiji istrgnute 166. stranice Miroslavljevog jevanđelja pregovaralo se decenijama, a Rerihove slike su jednostavno nestale 1941. godine sve dok ih dopisnik TASS-a nije otkrio u Narodnom muzeju u Beogradu.
Miroslavljevo jevanđelje je naručio Miroslav Zavidović, brat Stefana Nemanje, a ispisao ga je đakon Grigorije krajem XII veka, negde između 1180. i 1191. godine. Jevanđelje je kasnije dospelo na Hilandar gde ga je 1845. godine otkrio arhimandrit Porfirije Uspenski. On je i otrgnuo stranicu 166 i odneo je u Rusiju gde se i danas nalazi u Nacionalnoj biblioteci u Sankt Petersburgu i smatra se najbolje očuvanim fragmentom celog rukopisa.