ИСТОРИЈСКИ ДОГАЂАЈ: Враћање Мирослављевог јеванђеља ће додатно оснажити ВЕРСКУ ПОВЕЗАНОСТ Србије и Русије
Истргнута страница биће предата на основу споразума Београда и Москве
Директор канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић каже да је враћање 166. странице Мирослављевог јеванђеља у Србију и потпуна рестаурација најстаријег српског књижевног споменика на ћирилици из XII века прворазредни историјски и културни догађај за Србију.
Највећи летњи попусти и посебни поклони познатих овог месеца у Променади
Ђерлек: Релативно миран дан у Новом Пазару, још троје преминуло
КАКО ЈЕ БУКНУЛО ЖАРИШТЕ У СРЕМСКОЈ МИТРОВИЦИ? Разлог открива да још увек не схватамо озбиљност ситуације
- То ће додатно оснажити верску повезаност између Србије и Русије - изјавио је Ђурић.
Истргнута страница Мирослављевог Јеванђеља биће враћена Србији на основу споразума Београда и Москве који је посебним законом 13. јула потврдио и руски председник Владимир Путин, а заузврат ће Русији бити враћено седам вредних слика великог руског уметника Николаја Рериха.
Споразум о размени ових драгоцених споменика културе постигнут је током Путинове посете Београду у јануару 2019. године, а потписао га је руски премијер Дмитриј Медведев прошлог октобра током посете Србији. О повратку Србији истргнуте 166. странице Мирослављевог јеванђеља преговарало се деценијама, а Рерихове слике су једноставно нестале 1941. године све док их дописник TASS-a није открио у Народном музеју у Београду.
Мирослављево јеванђеље је наручио Мирослав Завидовић, брат Стефана Немање, а исписао га је ђакон Григорије крајем XII века, негде између 1180. и 1191. године. Јеванђеље је касније доспело на Хиландар где га је 1845. године открио архимандрит Порфирије Успенски. Он је и отргнуо страницу 166 и однео је у Русију где се и данас налази у Националној библиотеци у Санкт Петерсбургу и сматра се најбоље очуваним фрагментом целог рукописа.