VRAĆEN U PRIRODU: Stepski soko iz Lebine poleteo u slobodu
U ataru Lebine kod Paraćina Zavod za zaštitu prirode Srbije vratio je u prirodu oporavljenog stepskog sokola.
On je prošlog leta pronađen u veoma lošem stanju. Stepski soko je zaštićena vrsta i u Evropi, a u Srbiji ima, kako se procenjuje, samo dvadesetak parova ovih ptica.
Na mestu gde je prošlog leta pronađen iznemogao i gladan sada se u prirodu vraća kao zdrava jedinka. Posle lečenja i oporavka u prihvatilištu za divlje životinje u palićkom zoo-vrtu, stepskog sokola prepoznao je i meštatin koji je iscrpljenu pticu spasao od napada vrana.
- Obalili ga baš ispred moga dvorišta. Moj ćale ga je našao, valjda je bila nekih dve nedelje, tri - priča Nikola Petković.
OVAKO JE GRAD SINOĆ DEVASTIRAO SRBIJU: Snimke snažnog nevremena u našim gradovima je mučno i gledati! (VIDEO)
Kako da se na jednostavan način snađete u šetnji prestonicom? Ove skraćenice vam mogu OLAKŠATI ŽIVOT!
Zaštita svake jedinke stepskog sokola izuzetno je važna, budući da se za poslednjih 19 godina populacija ovih ptica smanjila za 69 odsto. Gnezdeći i negnezdeći deo populacije u našoj zemlji kritično je ugrožen, procenjuju u Zavodu za zaštitu ptica.
- Imamo brojanje ptica na godišnjem nivou - objašnjava Aleksandar Dragišić, direktor Zavoda za zaštitu ptica Srbije i dodaje da se zna tačno gde je kakvo stanje, koje akcije treba preduzeti, šta treba učiniti da bi se očuvalo.
- Razgovori sa lokalnim stanovništvom, kao što ste videli ovo je deo lokalnog stanovništva, svaka čast, hvala - rekao je Dragišić.
Stepski soko koji je danas vraćen u prirodu prstenovan je u Austriji, a ovu vrstu sokola karakteriše izuzetna brzina od čak 322 kilometra na sat kada lovi svoj plen.