ВРАЋЕН У ПРИРОДУ: Степски соко из Лебине полетео у слободу
У атару Лебине код Параћина Завод за заштиту природе Србије вратио је у природу опорављеног степског сокола.
Он је прошлог лета пронађен у веома лошем стању. Степски соко је заштићена врста и у Европи, а у Србији има, како се процењује, само двадесетак парова ових птица.
На месту где је прошлог лета пронађен изнемогао и гладан сада се у природу враћа као здрава јединка. После лечења и опоравка у прихватилишту за дивље животиње у палићком зоо-врту, степског сокола препознао је и мештатин који је исцрпљену птицу спасао од напада врана.
- Обалили га баш испред мога дворишта. Мој ћале га је нашао, ваљда је била неких две недеље, три - прича Никола Петковић.
ОВАКО ЈЕ ГРАД СИНОЋ ДЕВАСТИРАО СРБИЈУ: Снимке снажног невремена у нашим градовима је мучно и гледати! (ВИДЕО)
Како да се на једноставан начин снађете у шетњи престоницом? Ове скраћенице вам могу ОЛАКШАТИ ЖИВОТ!
Заштита сваке јединке степског сокола изузетно је важна, будући да се за последњих 19 година популација ових птица смањила за 69 одсто. Гнездећи и негнездећи део популације у нашој земљи критично је угрожен, процењују у Заводу за заштиту птица.
- Имамо бројање птица на годишњем нивоу - објашњава Александар Драгишић, директор Завода за заштиту птица Србије и додаје да се зна тачно где је какво стање, које акције треба предузети, шта треба учинити да би се очувало.
- Разговори са локалним становништвом, као што сте видели ово је део локалног становништва, свака част, хвала - рекао је Драгишић.
Степски соко који је данас враћен у природу прстенован је у Аустрији, а ову врсту сокола карактерише изузетна брзина од чак 322 километра на сат када лови свој плен.