VREBA NAS OPASNOST: Evo zašto je važno da NIKADA ne sedite na IVICI BAZENA
Gradski bazeni i rečna kupališta dve su najtraženije destinacije za rashlađivanje tokom vrelih letnjih dana, a kupači često zaboravljaju da na ovim mestima vreba opasnost.
Vlažna i topla sredina u kombinaciji pogoduju razmnožavanju i širenju bakterija, gljivica i virusa koji su uzročnici brojnih neprijatnih tegoba.
Gljivicama posebno pogoduje vlažna sredina kakva je ona na bazenima i oko njih, te lekari kao jedan od glavnih saveta za "leto bez zaraze" savetuju izbegavanje sedenja na ivici bazena u mokrom kupaćem.
- Sedenje na ivici bazena, gde su prelivne mrežice, rizično je ponašanje jer se dolazi u kontakt sa mestima gde se može očekivati veći priliv nečistoća - rekao je dr Dušan Avramović, specijalista higijene Gradskog zavoda za javno zdravlje
On ističe da je ovakvo ponašanje rizično i može da prouzrokuje brojne zdravstvene probleme.
Gde se sve krije opasnost?
Gljivičnim infekcijama kože i sluznice naročito pogoduju toplota i vlaga. Idealna mesta za njihov razvoj su vlažni peškiri i kupaći kostimi, ali i vlažni podovi, svlačionice, prostori za tuširanje i toaleti.
NEĆE VIŠE DA TRPE TEROR MONSTRUMA! Nagrada od čak 300.000 dinara onome ko otkrije TROVAČA
EKOLOŠKA BOMBA U VELIKOJ PLANI: Deponija smeća dva metra od stambene zgrade sa 16 stanova
PAPRENI UDAR PO DŽEPU: Ako krećete na letovanje, ovo NIKAKO NE SMETE da radite TOKOM VOŽNJE
Prema navodima lekara najkritičnija je voda oko bazena kao i mesta gde se tuširamo. To je stajaća voda koja je pogodna za razvoj gljivica, a samim tim i gljivičnih infekcija, pogotovu na nogama, te lekari savetuju da je neophodno da oko bazena idete u papučama i nikako da ne sedite blizu vode.
Upravo voda puna gljivica može da dovede do brojnih infekcija intimnih delova tela ili do različith infekcija kože koje zahvataju pazuh, prepone, stopala između nožnih prstiju i sva druga mesta gde je koža oštećena. Prvo se javlja crvenilo, svrab, pa pucanje kože.
Intimni delovi stradaju zbog mokrih kupaćih kostima i peškira
Kao jedan od "bazenskih suvenira" kod žena je i kandida. Gljivica kandida je normalni stanovnik debelog creva, a kod nekih 25 odsto žena ne daje simptome. Ali, kada dođe do pada imuniteta ili ukoliko osoba uzima antibiotike, dolazi do promene kiselosti same vagine. U tom slučaju dolazi do razvoja gljivica, a tome pogoduje i sedenje na mokrim peškirima u vlažnim kupaćim kostimima, upozorava doktor.
Simptomi infekcije su peckanje i svrab u predelu polnih organa i sekret. Zbog toga je potrebno obratiti se lekaru, jer lečenje može da potraje malo duže.
Infekcije kože
U kontaktu iziritirane kože i bakterija kojih ima i u bazenima i u jezerima može doći do ozbiljne infekcije koja zahteva dermatološko lečenje. Da biste sprečili širenje infekcije, telo nikada ne trljajte peškirom, već višak vode blago pokupite čistim mekim peškirom.
Prvi slučaj GROZNICE ZAPADNOG NILA zabeležen je u Srbiji: Evo KAKO NAJBOLJE DA SE ZAŠTITITE!
OPREZ! SMRTONOSNA afrička KUGA na samo 30km od Srbije, kontrole POJAČANE!
Marija i Zoran su stajali pred matičarem, a posle onog što joj je doturio iza leđa, mogla je samo da kaže DA! (VIDEO)
Gljivične infekcije kože koje nastaju kao posledica problema prilikom kupanja u bazenima najčešće zahvataju pazuh i prepone, a prepoznaju se po crvenilu, svrabu i ispucaloj koži. Leče se pojačanom higijenom i antimikoticima koje će vam prepisati lekar.
Izbegnite boljke, poštujete sledeća pravila:
- Kad dođete na bazen, ne treba preskakati posudu za dezinfekciju stopala jer se u njoj nalazi tečnost koja uništava mikroorganizmeTuširanje pre ulaska i posle izlaska iz bazena
- Do bazena ići u papučama
- Ne sedeti na ivici bazena koja obiluje bakterijama
- Ne sedeti na vlažnom peškiru
- Ne gutati vodu iz bazena
- Ne roniti s otvorenim očima bez maske
- Koristiti posebne tampone za uši ukoliko neko ima osetljive uši
- Ne urinirati u bazen
- Po povratku sa bazena treba se okupati i nakon toga dobro obrisati peškirom, posebno u predelu prepona, pazuha, prstiju na nogama, jer svaka vlaga pogoduje gljivičnoj infekciji