ВРЕБА НАС ОПАСНОСТ: Ево зашто је важно да НИКАДА не седите на ИВИЦИ БАЗЕНА
Градски базени и речна купалишта две су најтраженије дестинације за расхлађивање током врелих летњих дана, а купачи често заборављају да на овим местима вреба опасност.
Влажна и топла средина у комбинацији погодују размножавању и ширењу бактерија, гљивица и вируса који су узрочници бројних непријатних тегоба.
Гљивицама посебно погодује влажна средина каква је она на базенима и око њих, те лекари као један од главних савета за "лето без заразе" саветују избегавање седења на ивици базена у мокром купаћем.
- Седење на ивици базена, где су преливне мрежице, ризично је понашање јер се долази у контакт са местима где се може очекивати већи прилив нечистоћа - рекао је др Душан Аврамовић, специјалиста хигијене Градског завода за јавно здравље
Он истиче да је овакво понашање ризично и може да проузрокује бројне здравствене проблеме.
Где се све крије опасност?
Гљивичним инфекцијама коже и слузнице нарочито погодују топлота и влага. Идеална места за њихов развој су влажни пешкири и купаћи костими, али и влажни подови, свлачионице, простори за туширање и тоалети.
НЕЋЕ ВИШЕ ДА ТРПЕ ТЕРОР МОНСТРУМА! Награда од чак 300.000 динара ономе ко открије ТРОВАЧА
ЕКОЛОШКА БОМБА У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ: Депонија смећа два метра од стамбене зграде са 16 станова
ПАПРЕНИ УДАР ПО ЏЕПУ: Ако крећете на летовање, ово НИКАКО НЕ СМЕТЕ да радите ТОКОМ ВОЖЊЕ
Према наводима лекара најкритичнија је вода око базена као и места где се туширамо. То је стајаћа вода која је погодна за развој гљивица, а самим тим и гљивичних инфекција, поготову на ногама, те лекари саветују да је неопходно да око базена идете у папучама и никако да не седите близу воде.
Управо вода пуна гљивица може да доведе до бројних инфекција интимних делова тела или до različith инфекција коже које захватају пазух, препоне, стопала између ножних прстију и сва друга места где је кожа оштећена. Прво се јавља црвенило, свраб, па пуцање коже.
Интимни делови страдају због мокрих купаћих костима и пешкира
Као један од "базенских сувенира" код жена је и кандида. Гљивица кандида је нормални становник дебелог црева, а код неких 25 одсто жена не даје симптоме. Али, када дође до пада имунитета или уколико особа узима антибиотике, долази до промене киселости саме вагине. У том случају долази до развоја гљивица, а томе погодује и седење на мокрим пешкирима у влажним купаћим костимима, упозорава доктор.
Симптоми инфекције су пецкање и свраб у пределу полних органа и секрет. Због тога је потребно обратити се лекару, јер лечење може да потраје мало дуже.
Инфекције коже
У контакту изиритиране коже и бактерија којих има и у базенима и у језерима може доћи до озбиљне инфекције која захтева дерматолошко лечење. Да бисте спречили ширење инфекције, тело никада не трљајте пешкиром, већ вишак воде благо покупите чистим меким пешкиром.
Први случај ГРОЗНИЦЕ ЗАПАДНОГ НИЛА забележен је у Србији: Ево КАКО НАЈБОЉЕ ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ!
ОПРЕЗ! СМРТОНОСНА афричка КУГА на само 30км од Србије, контроле ПОЈАЧАНЕ!
Марија и Зоран су стајали пред матичарем, а после оног што јој је дотурио иза леђа, могла је само да каже ДА! (ВИДЕО)
Гљивичне инфекције коже које настају као последица проблема приликом купања у базенима најчешће захватају пазух и препоне, а препознају се по црвенилу, сврабу и испуцалој кожи. Лече се појачаном хигијеном и антимикотицима које ће вам преписати лекар.
Избегните бољке, поштујете следећа правила:
- Кад дођете на базен, не треба прескакати посуду за дезинфекцију стопала јер се у њој налази течност која уништава микроорганизмеТуширање пре уласка и после изласка из базена
- До базена ићи у папучама
- Не седети на ивици базена која обилује бактеријама
- Не седети на влажном пешкиру
- Не гутати воду из базена
- Не ронити с отвореним очима без маске
- Користити посебне тампоне за уши уколико неко има осетљиве уши
- Не уринирати у базен
- По повратку са базена треба се окупати и након тога добро обрисати пешкиром, посебно у пределу препона, пазуха, прстију на ногама, јер свака влага погодује гљивичној инфекцији