POPOVA PLAŽA U ZAJEČARU Oaza rekreacije i zabave pored Crnog Timoka
Da bismo shvatili gde je Zaječar danas, a naročito koji je plan za sutra, moramo da pođemo od juče. Zaječar je grad prebogate istorije, koja seže od drevnih paganskih plemena, preko Starih Rimljana, Starih Slovena, Srba, Turaka i Nemaca, što je sve kolektivno dovelo do onoga što zapravo čini Zaječar danas - a to je izuzetno kulturno-istorijsko bogatstvo, patriotizam, gostoljubivost, dobra hrana, fantastično pivo i specifičan šarm, prepoznatljiv za istočnu Srbiju. Ono što možemo da očekujemo od Zaječara sutra jeste da sačuva sve ono što je on danas, jer je upravo to ono što ga čini toliko savršenim.
Grad Zaječar je centralno naselje i administrativno središte Zaječara i Zaječarskog upravnog okruga, smešteno u istočnoj Srbiji. Prema popisu stanovništva iz 2022. godine, broj stanovnika u naselju iznosi 32.448, dok je prema popisu iz 2011. godine bio nešto veći, sa 38.165 stanovnika. Ovo ga čini najvećim naseljem u Timočkoj Krajini po broju stanovnika. Na čelu grada trenutno je gradonačelnik Boško Ničić.
ZAJEČAR: Mesto gde se spajaju istorijsko nasleđe sa bogatom kulturnom scenom i prirodnim blagodetima
FELIX ROMULIJANA: Mesto gde se ujedinjuje istorija i dvorska arhitektura
Neraskidiva spona sa zavičajem i neprolazna umetnost jednog od najvećih Zaječaraca u istoriji - Zoran Radmilović i njegov rodni Zaječar
Zaječar, grad sa bogatom istorijom i kulturnom baštinom, nudi raznolike atrakcije koje vredi posetiti. Evo pet mesta koja bi trebalo da razmotrite prilikom posete Zaječaru:
Felix Romuliana: Ovaj arheološki lokalitet, koji se nalazi nedaleko od Zaječara, predstavlja carsku palatu i kompleks koji potiče iz vremena Rimskog carstva. Pripadao je caru Galeriju i obuhvata impozantne ruševine koje su 2007. godine uvrštene na UNESCO-v spisak svetske kulturne baštine.
Zaječarska Gitarijada: Ako volite muziku, nemojte propustiti ovaj dugogodišnji rok festival koji se održava svake godine u Zaječaru. Gitarijada je jedan od najstarijih rok festivala u Evropi i privlači veliki broj posetilaca i izvođača.
Radul-begov Konak: Ovaj kulturni spomenik, smešten u centru Zaječara, predstavlja autentičnu arhitektonsku građevinu. Konak je sada u vlasništvu Narodnog muzeja u Zaječaru i sadrži stalnu izložbenu postavku koja prikazuje istorijski razvoj grada.
Istorijski Arhiv "Timočka Krajina": Za ljubitelje istorije, ovaj arhiv čuva dragocenu dokumentaciju i materijale vezane za istoriju Zaječara i okoline. Posetom arhivu možete dobiti uvid u bogatu prošlost ovog regiona.
Popova Plaža: Ako želite da se opustite i provedete vreme na otvorenom, Popova plaža je odličan izbor. Ova rečna obala Crnog Timoka pruža mogućnosti za sportske aktivnosti, šetnje i opuštanje pored vode. Popova plaža, udaljena svega 5 minuta hoda od centra Zaječara, predstavlja omiljeno izletište za lokalno stanovništvo. Smestila se uz obalu reke Crni Timok, pružajući posetiocima prijatan i osvežavajući ambijent.
Na Popovoj plaži se nude raznovrsne aktivnosti za sve posetioce. Ovo izletište je opremljeno različitim terenima za rekreaciju i sportske aktivnosti. Među njima se izdvajaju tereni za odbojku na pesku, mali fudbal na veštačkoj travi, košarku, rukomet na tvrdoj podlozi, badminton, pa čak i šah na otvorenom. Svi ovi sportski objekti omogućavaju posetiocima da uživaju u aktivnom provođenju vremena.
Pored sportskih aktivnosti, Popova plaža nudi i druge atraktivnosti. Duž obale Crnog Timoka proteže se trim staza koja je savršena za šetnju tokom toplijih meseci, ali i tokom zime. Osim toga, mališani takođe mogu uživati na ovom mestu, budući da postoji i dečiji park sa različitim sadržajem prilagođenim njihovim potrebama i zabavi.
S obzirom na raznovrsnost sadržaja i blizinu centra grada, Popova plaža je postala omiljeno mesto za rekreaciju, opuštanje i zabavu svih generacija u Zaječaru.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Zaječara. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.