ZAŠTO SE GOLUBAČKA TVRĐAVA ZOVE BAŠ TAKO? Misteriju imena objašnjavaju srednjevekovne legende (VIDEO)
Tokom duge i turbulentne istorije, osvajali su je Ugri, Turci, a na kraju je pripala Srbiji prilikom odlaska Osmanskog carstva sa ovih prostora.
Verujemo da su mnogi od vas već imali priliku da posete Golubačku tvrđavu, koja je u poslednje vreme, tačnije od kada je zvanično cela obnovljena u martu 2019. godine, definitivno postala jedno od najatraktivnijih mesta za izlete i uživanje vikednom ili za neki kraći odmor.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/17/crkva-svece0018184054.jpg?itok=OumCVFRF)
OTKUD HOROSKOPSKI ZNACI U CRKVAMA? Objašnjenje je veoma logično, ali malo koji vernik zna za ovo!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/06/240919879_4020541464735033_1913185843705369288_n.jpg?itok=bfidhERl)
NA KAJMAKČALANU, PUTEVIMA SRPSKE VOJSKE: Veličanstveni planinski venac omeđen srpskim grobljima i krajputašima
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/120/sat.jpg?itok=oF1LkLFo)
ZAŠTO DAN IMA 24 SATA: Ako pogledate u svoju šaku, shvatićete da je razlog više nego OČIGLEDAN!
Naime, Golubačka tvrđava podignuta je na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, na mestu gde Dunav najširi u svom toku prelazi u tesnac Karpatskih planina. Tvrđava je predstavljala važno srednjovekovno vojno pogranično utvrđenje, planski građeno zbog vojno-strategijskog značaja mesta. Odavde se lako mogao kontrolisati sav kopneni i vodeni put koji je povezivao istok i zapad, a strme i nepristupačne Ridanske litice, na kojima je izgrađena Tvrđava, i sama reka, bili su joj prirodna zaštita.
Prema nekim dokumentima, potiče iz 14. veka. Tokom duge i turbulentne istorije, osvajali su je Ugri, Turci, a na kraju je pripala Srbiji prilikom odlaska Osmanskog carstva sa ovih prostora. Prvi put u istorijskim izvorima Golubačka tvrđava se pominje 1335. godine kao utvrđenje sa ugarskom vojnom posadom. Iako je osnovana pre pomenute godine, ne zna se ko ju je i kada tačno podigao.
Njeno ime na srednjovekovnim kartama ispisano je na različitim jezicima: Galambas, Galambocz, Colombazo, Columbaz, Columbarum, Taubersburg, Tawbenstein, Peristerin, Giwerdzinlik… i u svakom osnovu čini reč -golub. Misteriju imena objašnjavaju srednjovekovne legende, a jedna od najpoznatijih govori o osmanskom zapovedniku grada koji se zaljubio u lepu meštanku Golubanu. Odbijajući da uđe u njegov harem, Golubana je kažnjena tako što je okovana za stenu da bi se pokajala. Njeno odbijanje pokornosti turskom komandantu odvelo ju je u smrt. Po njoj, Tvrđava je dobila ime Golubac, a stena, koja i danas viri iz Dunava, nosi ime ”Baba-kaj”.