ЗАШТО СЕ ГОЛУБАЧКА ТВРЂАВА ЗОВЕ БАШ ТАКО? Мистерију имена објашњавају средњевековне легенде (ВИДЕО)
Током дуге и турбулентне историје, освајали су је Угри, Турци, а на крају је припала Србији приликом одласка Османског царства са ових простора.
Верујемо да су многи од вас већ имали прилику да посете Голубачку тврђаву, која је у последње време, тачније од када је званично цела обновљена у марту 2019. године, дефинитивно постала једно од најатрактивнијих места за излете и уживање викедном или за неки краћи одмор.
ОТКУД ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ У ЦРКВАМА? Објашњење је веома логично, али мало који верник зна за ово!
НА КАЈМАКЧАЛАНУ, ПУТЕВИМА СРПСКЕ ВОЈСКЕ: Величанствени планински венац омеђен српским гробљима и крајпуташима
ЗАШТО ДАН ИМА 24 САТА: Ако погледате у своју шаку, схватићете да је разлог више него ОЧИГЛЕДАН!
Наиме, Голубачка тврђава подигнута је на самом улазу у Ђердапску клисуру, на месту где Дунав најшири у свом току прелази у теснац Карпатских планина. Тврђава је представљала важно средњовековно војно погранично утврђење, плански грађено због војно-стратегијског значаја места. Одавде се лако могао контролисати сав копнени и водени пут који је повезивао исток и запад, а стрме и неприступачне Риданске литице, на којима је изграђена Тврђава, и сама река, били су јој природна заштита.
Према неким документима, потиче из 14. века. Током дуге и турбулентне историје, освајали су је Угри, Турци, а на крају је припала Србији приликом одласка Османског царства са ових простора. Први пут у историјским изворима Голубачка тврђава се помиње 1335. године као утврђење са угарском војном посадом. Иако је основана пре поменуте године, не зна се ко ју је и када тачно подигао.
Њено име на средњовековним картама исписано је на различитим језицима: Галамбас, Галамбоцз, Цоломбазо, Цолумбаз, Цолумбарум, Тауберсбург, Tawbenstein, Перистерин, Giwerdzinlik… и у сваком основу чини реч -голуб. Мистерију имена објашњавају средњовековне легенде, а једна од најпознатијих говори о османском заповеднику града који се заљубио у лепу мештанку Голубану. Одбијајући да уђе у његов харем, Голубана је кажњена тако што је окована за стену да би се покајала. Њено одбијање покорности турском команданту одвело ју је у смрт. По њој, Тврђава је добила име Голубац, а стена, која и данас вири из Дунава, носи име ”Баба-кај”.