DA BI UDOVOLJIO STRANIM POVERIOCIMA: Cipras delimično rekonstruisao vladu
Premijer Grčke Aleksis Cipras izveo je u petak uveče ograničenu rekonstrukciju svoje vlade da bi udovoljio stranim poveriocima i povećao rejting kod kuće gde mu, po anketama opada podrška posle godinu dana na vlasti.
Ministar finansija ostaje Euklid Cakalotos, glavni pregovarač sa EU i MMF, a ostaju i ministri spoljnih poslova - Nikos Kocias i odbrane - Panos Kamenos.
Dok poverioci Grčke traže da se ubrza prodaja državne imovine privatnim investitorima, Cipras je uveo u Vladu, kao državnog sekretara za privredu, bivšeg šefa Grčke agencije za privatizaciju Stergiosa Piciorlasa.
Drugi ključni ekonomski portfoliji - privreda i rad, menjaju ruke, ali bez očekivane promene političke linije. Na meti javnosti zbog nepopularne reforme penzijskog sistema koju je izveo proletos, Jorgos Katrugalos prešao je s mesta ministra za rad za pomoćnog ministra za evropske poslove.
Njegovo mesto je preuzela njegova bliska saradnica, Efi Ahcioglu koja će pregovarati s poveriocima o reformi tržišta rada.
Od nekoliko novajlija u obnovljenom timu, levičarski ekonomista Dimitris Papadimitriu je u Ministarstvu ekonomije naslednik Jorgosa Statakisa kome je dodeljen portfolio ekologije i energetike. Vrlo kritikovan zbog privatizacije, ministar Panajotis Skurletis prešao je na mesto ministra unutrašnjih poslova.
Veliki gubitnik u rekonstrukciji je Nikos Filis, jedan od starih funkcionera vladajuće radikalno levičarske SIRIZE, koji je izgubio mesto ministra prosvete i verskih pitanja pošto se sukobio s uticajnom Pravoslavnom crkvom.
Mesecima na prvoj liniji fronta priliva migranata, Janis Muzalas je podigao rang i došao na čelo novog Ministarstva za migracionu politiku, čime se iz te oblasti eliminiše kritikovano Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Desna ruka Ciprasa i bivši državni ministar Nikos Papas dobio je novo Ministarstvo za digitalnu politiku i medije, uprkos tome što je grčko pravosuđe proteklih dana poništilo reformu audiovizuelnog sektora za koju je on bio lično nadležan.
Mediji su poslednjih dana spekulisali o mogućem otvaranju prema socijaldemokratskim ličnostima, ili o podmlađivanju tima, ali izgleda da su prevladali potreba Ciprasa da održi ravnotežu unutar svoje stranke i balans sa svojim koalicionim saveznikom na vlasti, strankom nacionalističke desnice ANEL.
Glavna opoziciona stranka, konzervativna Nova demokratija, odmah je ismejala rekonstrukciju Vlade, nazivajući je "redizajn-reciklažnom".
Na vlasti od oktobra 2015, odlazeći tim je izgubio popularnost jer je morao da sprovodi politiku štednje koju su nametnuli inostrani kreditori. SIRIZA po nedavnim anketama zaostaje 5-10 odsto za Novom demokratijom.