ДА БИ УДОВОЉИО СТРАНИМ ПОВЕРИОЦИМА: Ципрас делимично реконструисао владу
Премијер Грчке Алексис Ципрас извео је у петак увече ограничену реконструкцију своје владе да би удовољио страним повериоцима и повећао рејтинг код куће где му, по анкетама опада подршка после годину дана на власти.
Министар финансија остаје Еуклид Цакалотос, главни преговарач са ЕУ и ММФ, а остају и министри спољних послова - Никос Коциас и одбране - Панос Каменос.
Док повериоци Грчке траже да се убрза продаја државне имовине приватним инвеститорима, Ципрас је увео у Владу, као државног секретара за привреду, бившег шефа Грчке агенције за приватизацију Стергиоса Пициорласа.
Други кључни економски портфолији - привреда и рад, мењају руке, али без очекиване промене политичке линије. На мети јавности због непопуларне реформе пензијског система коју је извео пролетос, Јоргос Катругалос прешао је с места министра за рад за помоћног министра за европске послове.
Његово место је преузела његова блиска сарадница, Ефи Ахциоглу која ће преговарати с повериоцима о реформи тржишта рада.
Од неколико новајлија у обновљеном тиму, левичарски економиста Димитрис Пападимитриу је у Министарству економије наследник Јоргоса Статакиса коме је додељен портфолио екологије и енергетике. Врло критикован због приватизације, министар Панајотис Скурлетис прешао је на место министра унутрашњих послова.
Велики губитник у реконструкцији је Никос Филис, један од старих функционера владајуће радикално левичарске СИРИЗЕ, који је изгубио место министра просвете и верских питања пошто се сукобио с утицајном Православном црквом.
Месецима на првој линији фронта прилива миграната, Јанис Музалас је подигао ранг и дошао на чело новог Министарства за миграциону политику, чиме се из те области елиминише критиковано Министарство унутрашњих послова.
Десна рука Ципраса и бивши државни министар Никос Папас добио је ново Министарство за дигиталну политику и медије, упркос томе што је грчко правосуђе протеклих дана поништило реформу аудиовизуелног сектора за коју је он био лично надлежан.
Медији су последњих дана спекулисали о могућем отварању према социјалдемократским личностима, или о подмлађивању тима, али изгледа да су превладали потреба Ципраса да одржи равнотежу унутар своје странке и баланс са својим коалиционим савезником на власти, странком националистичке деснице АНЕЛ.
Главна опозициона странка, конзервативна Нова демократија, одмах је исмејала реконструкцију Владе, називајући је "редизајн-рециклажном".
На власти од октобра 2015, одлазећи тим је изгубио популарност јер је морао да спроводи политику штедње коју су наметнули инострани кредитори. СИРИЗА по недавним анкетама заостаје 5-10 одсто за Новом демократијом.